středa 15. ledna 2025

Agent Mlíčňák

Žánr: Adventura - detektivní, Výrobce: Metropolis Software, Distributor:  Metropolis Software / Vochozka Trading, Rok vydání: 1995,  

Info: wikipediemobygamesdatabaze-herDostupnost: GOG, Čeština: Ano.

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 70%


Metropolis software bylo Polské herní studio, které bylo založeno Adrianem Chmielarzem a Gregorym Miechovskim v roce 1992. První hra, kterou společnost vydala byla adventura Tajemství sošky z roku 1993. Hra z vlastního pohledu, složená z lokálních fotek (něco jako Ramonovo kouzlo) sice nebyla žádná hitparáda, ale v tehdejším Polsku stačila na to, aby se studio mohlo pustit do dalšího projektu, který bude součástí dnešního příspěvku - Teen Agent alias Agent Mlíčňák.

Teen Agent původně vyšel v únoru roku 1995 na 3 disketách a do České republiky ho dostala společnost Vochozka Trading, která překlad svěřila tehdy 22 letému Andrejovi Anastasovovi, tehdejšímu redaktorovi časopisu SCORE. Zajímavostí je, že o rok později ji Metropolis vydal znovu, tentokráte na CD s polským dabingem a pod názvem New Teenagent.

Hra se stala okamžitě hitem nejen v Polsku ale i v Česku (koukněte na recenze níže) a znamenala další start pro rovnou 5 dalších projektů z nichž adventurně nejznámější je asi Galador: The Prince and the Coward, na který se podíváme hned přístě.

Úvodní obrazovka hry.


Zelenáč detektivem

Píše se rok 1995 a v polských bankách začnou mizet ohromné zásoby zlatých cihel. V jeden moment tam jsou, ale za chvilku jsou už pryč. Policie je bezradná a proto se případu ujme tajná vládní organizace Hurvínkovo spasení (tj. volný překlad originálního názvu RGB). Jenže ani tato organizace si neví rady. Zkusili už všechno možné, ale výsledek se nedostavil. 

Krádež zlatých cihel v přímém přenosu.

Zkusí tedy něco, co ještě nikdo nezkusil - najmout si věštkyni. Ta sama ví kulové, ale letmým pohledem do Zlatých stránek (kdo neví, co to je, googlete :-)) určí onoho vyvoleného, který jediný může případ vyřešit. Jeho jméno je Kevin Hoppef (v originále Marek Hopper; v angličtině Mark Hopper - postava vytvořena podle Marka Chmielarze, bratra jednoho z autorů, jehož příjmení bylo volně přeloženo do angličtiny jako Hop = Chmel).

Kevin se sice chvilku zdráhá, ale poté co mu šéf Hurvínkova spasení ozřejmí, že na hrdiny letí holky, neváhá ani chviličku a pouští se do případu, aby odhalil, kdo za mizením zlata skutečně stojí.

Poznámka: Dodnes si myslím, že příjmení Hoppef je zkomolenina, kdy Andrejovi sklouzl prst z "r" na "f".


Tři hlavní části hry

Nebudeme si lhát, hra je relativně přímočará a krátká. Je rozdělena jen na 3 části, které do sebe krásně zapadají. 

V první části musí Kevin složit zkoušky ve vojenském výcvikovém táboře - dostat se z vězení, vymámit z nepřekonatelného šéfa tajné heslo a následně onoho šéfa i najít. Jen tehdy totiž dostane dostatečně vysoké ohodnocení na to, aby mohl být nasazen do akce do místa údajného pachatele, ke kterému se však nemůže nikdo dostat dostatečně blízko.

Před výcvikovým táborem.

 

Po zkouškách vyfasuje Kevin super lepidlo a je vyslán do nepojmenované vesničky o dvou baráčcích, jedné hájence, rybníku, tajné jeskyně a takového malého megalomanského sídla místního miliardáře Pankráce Oblouka (v originále Jan Ciagwa, v angličtině John Note). Cílem bude otravovat kolem baráku tak dlouho, až se Oblouk ráčí ukázat a udělat tak osudovou chybu svého života. 

Tato část je k hráčům vůbec poprvé trošku tvrdá (viz adventurní zákysy níže) a ačkoliv dobové recenze nešetří chválou o tom, jak je hra "logická a lehká", věřím, že většina hráčů s ní bude mít problémy.

Před sídlem miliardáře Oblouka.
 

A konečně poslední část nebude o ničem jiném, než o krátkém putování obrovským sídlem a usvědčením padoucha - nejlépe chyceného přímo při činu. Více toho od hry bohužel nečekejte. 

Aha, takže zde byl i nějaký komplic.

Adventurní zákysy umí stále překvapit

České recenze, které již tradičně najdete na konci příspěvku, hru vyzdvihují pro svoji optimální obtížnost. K tomu se však musím trošku vyjádřit. 

Hra určitě není žádný hardcore - nemůžete zemřít a nemůžete se ani dostat do slepého konce. Dokonce se i mezi jednotlivými částmi hry čistí inventář a zcela nesmyslné předměty zmizí. Jenže to je z těch pozitiv vše. 

Hra totiž obsahuje tolik specifických adventurních špeků, že nějaký čas na nich prostě strávíte a někdy pomůže jen metoda všechno-na-všechno nebo kouknutí se do návodu. První a třetí část hry ujdou a jediné problémy, které jsem zaznamenal bylo vypuštění ptáka na rádio v místní nálevně (v první části) nebo otevírání různých šuplíků a vytahování knih z knihovny (v části třetí). Prostřední část hry je však jiné kafé a já bojoval konkrétně s pixel-huntingem a nekonečným back-trakingem, kdy předmět nalezen na jednom místě musím donést do místa druhého, abych dostal něco, co donesu do místa třetího a mezitím zase musím projít místo první...

Nejtužší vytuhnutí přišlo 3x. Poprvé jsem nevěděl, že během potápění musím rychle poklepat na neviditelnou kotvičku v levém spodním rohu. Zadruhé jsem nezjistil, že vypínač ve sklepě (ve druhé části hry) se dá objevit až poté, co praštíte dveřmi a opadne kus omítky (vlezte dovnitř, vylezte ven, zavřete víko, potom ho znovu otevřete a slezte dolů).

Potápění v místním rybníce. Cílem je kotva.

Posledním zákysem bylo začernění brambory prachovkou a její vhození do díry ve stromu u Obloukovy vily. Ačkoliv je to jen brambora, stejně vybouchne jako granát a vypudí zvíře v díře. Logické, že?


Ať žije SCORE!

Jsme téměř u konce a já musím vypíchnout ještě překlad hry (jen textový, dabing počeštěn nikdy nebyl). Ten byl historicky velmi komplikovaný a sám se divím, že to všechno tak dobře dopadlo.

Nejprve totiž hra vyšla v Polsku a obsahovala řadu vtípků, které však byly pro cizince absolutně neznámé. Zahraniční vydavatel do hry zase přidal anglické "joky", kterým zase v roce 1995 nerozuměli místní. Vznikl tak jakýsi paskvil, který dostala firma Vochozka Trading k počeštění. Na první pohled velmi těžkého úkolu se ujal legendární Andrej Anastasov a s humorem sobě vlastním hru přeložil pro české publikum. Dokonce tak dobře, že si lidé dříve mysleli, že hra pochází z Česka.

Překlad je fakt dobrý a spousty situací vám vyčaruje úsměv na rtech ještě větší než jakýkoliv nový Polda. Dokonce jsem si všiml, že Andrej nelenil a do hry propašoval pár narážek na časopis SCORE, ve kterém tehdy působil jako redaktor.  A aby taky ne, časopis byl v roce 1995 na vzestupu a Anastasov s Eislerem si získávali svůj "božský" status. Pár větiček propašovaných do hry jim tak nemohlo v žádném případě uškodit.


Odkazy na časopis SCORE jsou ve hře viditelné. Ale nebojte, je jich jen několik (asi 3).


Ovládání, grafika, zvuk

Ovládání

Hra je čistokrevná point & click adventura a ovládá se výhradně myší. Ovládání je však ve srovnání s jinými tituly mírně přehozené - levým tlačítkem "pouze" prozkoumáváte a pravým provádíte všechny akce, tj. chodíte, sbíráte věci, mluvíte, či kombinujete předměty. 

Samotná kombinace předmětů je možná jak v inventáři, tak mimo něj. Někdy dokonce stačí jen na předmět v inventáři poklepat a spustí se automatická animace. Ve hře jsou celkem dvě takové situace. První je výkop jakési díry ze zadní strany Obloukovy vily, druhá je pak již zmíněné potápění u rybníku, kdy se nejprve v inventáři musí zkombinovat ploutve a potápěčské brýle a pak tento "oblek" použít. V inventáři se také vyplatí posbírané předměty řádně prozkoumat - sem a tam umí něco vypadnout.

Prostorný inventář.

Samotný inventář se nachází v horní části obrazovky a zobrazí se, pokud do této části najedete myší. Do menu hry se dostanete trošku netradičně stisknutím tlačítka F1.

Na konec musím zmínit jeden detail, který mi ve hře trošku chyběl - mapa. V druhé časti hry se totiž dostanete do vesničky se spoustou lokací. Předměty jsou obvykle v jedné části, jejich použití v části druhé a vy musíte veškerou štreku chodit z obrazovky do obrazovky. Přitom by stačilo udělat mapu vesničky přesně tak, jak ji vidíme při startu této části. Jen si vzpomeňte jak něco podobného pomohlo například české Dračí historii.

Krásný přehled vesničky. Jeskyně je sice mimo, ale to nevadí :).

Grafika

Grafické provedení se pohybuje od průměrného až po fantastické. Průměrné jsou převážně interiéry zatímco exteriéry se povedly mnohem více. Ačkoliv hra využívá širokou paletu 256 barev v rozlišení 640x480, grafici je příliš dobře nevyužili a všechno má takový až nepřirozený "naoranžovělý" tón. Hra má kolem 30 lokací. 

Zcela fantasticky ale vypadají animace postav nebo akcí, která provádějí a od dob Simona jsem je ani v takové míře neviděl. 

Ukázka dokonalých animací.

Zvuk

Hrou se line příjemná hudba, kterou složil polský umělec Radek Szamrej. Verze z GOGu navíc obsahuje i originální polský dabing, který vyšel v již zmiňované CD verzi. Jeho kvalita je sice v dnešní době sporná, ale v roce 1995 to bylo veledílo. A pokud se historické údaje nepletou, CD verze Agenta Mlíčňáka je vůbec první polskou CD-ROM hrou!


Hodnocení

Agent mlíčňák byla a stále to je fajn hra, reflektující popkulturu roku 95. Hra je sice kratší, zato ale velmi dobře promyšlená. Pár zákysů vás sice potrápí, pocit frustrace se však nedostaví. Grafika je sice trošku starší, ale animace vás mile překvapí. Překlad od Andreje Anastasova opět skvěle odráží situaci na české herní scéně daného roku. 

Hru si určitě užijete a mně nezbývá nic jiného, než jí přiznat krásných 70%



Dobové recenze

SCORE 19 (7/95 - 80%) , LEVEL 8 (8/95 - 75%), Excalibur 49 (9/95 - 87%). Recenze na tuto hru vyšly ve všech tehdejších časopisech a všechny ji vyzdvihují do neuvěřitelných výšin. Jako určitě špatná není, ale dávat jí skoro 90% je přeci jen trošku moc.









Další obrázky ze hry

Před výcvikovým táborem.

Uvnitř tábora. I se stylovým barem.

Tak kampak se ten kapitán schoval? Že by do sudů?

Na okraj rybníka.

Před hájovnou.

Jeden ze dvou domečků ve vesničce. Tomu chlapci to upravte na jeho výšku.

Uvnitř domku. Ta flinta se bude hodin na krkavce.

Druhý domek. Víko od sklepa otevřete 2x.

Ach, krásná (P)Anna a její maminka?

Ploutve a brýle se budou hodit.

Stráž otravujte pořád dokola. Majitel Oblouk nakonec vyjde ven.

Zadní část domu.

Naprosto zbytečná akce. Ale musíte ji udělat.

V obýváku.

Á, pak Oblouk osobně. Přeci jen vyšel.

Před domem.

Rozhovor padoucha a jeho poskoka - vědce, který to vše vymyslel skrze pilulky času.

Těsně před cílem.

Výrobna pilulek času?

Chycen při činu!

Finální rozhovor ... 

... a konec hry :)



čtvrtek 9. ledna 2025

Tlön - návod

Návod, verze 1.0

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák

 

Návody většinou nesepisuji, ale u Tlöna, hry která pochází ze Slovenska a téměř nikdo ji nezná, udělám čestnou výjimku. Nejspíše budu historicky prvním českým autorem :-). Návod je zpracován podle dějové linky uveřejněné spolu se hrou v roce 1999.

Pokud navíc neradi čtete, nahrál jsem na youtube svůj první walkthrough. Hru se mi totiž podařilo kompletně zprovoznit (včetně všech videí) a přišlo mi škoda, abych se s dalšími hráči o tu krásu nepodělil.

Part 1 - Vesnice Snailbog

Part 2 - Úprk do lesů a průzkum hradu

Part 3 - Opuštěný klášter

Part 4 - Překonání velké propasti a farmářovi problémy

Part 5 - Město

Part 6 - Na ostrově

Part 7 - Zajatec Goblinů a návštěva podsvětí

Part 8 - Pohanský chrám


Intermezzo

Ve hře hrajete za rytíře Biateca, který před nějakou dobou ztratil po prohraném boji paměť a po noční můře se probouzí v zapadlé vesničce Snailbog ve své "díře" s píšťalkou u pasu.


Vesnice Snailbog

Ve svém příbytku vezměte před vámi ležící kožený vak na vodu [leather bag], do sloupu zaražený nůž [knife] a špinavý hadr z police [dirty rag]. Vyjděte ven a pokuste se vejít do příbytku vaší sousedky Yolly - nepůjde to. Pokračujte k vodnímu rezervoáru a zkuste promluvit s hlídačem - vodu vám nedá. Pokračujte dále k bažinám a ze země seberte meč a další náležitosti - první část Symbolu stvoření. Do dutého stromu se můžete podívat, ale budete bojovat s přerostlou stonožkou.

Teď rychle zpět. U reservoáru si znovu několikrát promluvte s hlídačem o nálezu - je však stále neoblomný. Běžte tedy zpět do vesnice a promluvte si s Yollou. Jakmile odejde, vlezte jí do příbytku a seberte co půjde, tj. 2x vysušenou žábu, nakládané šneky  a chleba. Vyjděte ven, pod stromem můžete ještě najít náramek [bracelet] a pokračujte doprava na konec vesnice. 

Muži co něco vyrábí řekněte opět o nálezu a počkejte až odejde. Nad místem, kde stál seberte dva klacíky (neuvěřitelný pixel hunting mimochodem) a pokračujte doprava k rezervoáru. 

Červenými kolečky jsou označeny dva klacíky.

Znovu si promluvte s hlídačem a jakmile konečně odejde, použijte rovnější klacík na kohoutek [faucet] a rychle naplňte kožený vak vodou. Voda ve vaku vám poslouží celkem 3x, pak je nutné vak znovu naplnit.

Poznámka: píšťalku, hadr ani náramek za celou dobu hry nepoužijete (alespoň o tom nevím).

 

Úprk do lesů a průzkum hradu

Vraťte se o obrazovku doleva a pokračujte ještě jednou doleva pryč z vesnice (do vesnice se již nevrátíte). Projděte lesem a u obrazovky s kostlivcem na cestě klikněte v inventáři na meč - tím si ho upnete k pasu. U kostlivce seberte tašku přes ramena [shoulderbag] a v něm naleznete zápalky. Pokračujte dále a až narazíte na rozcestí. Vydejte se k opuštěnému hradu.

Do hradu se dostanete otvorem po jeho levé straně, ale ocitnete se ve vězení. Zde vyrvěte z bývalé latrýny v levém spodním rohu hřebík [nail] a ten použijte na panty dveří. Poté už jen klikněte na dveře a vykopněte je.

Pozice hřebíku.

Pokračujte dále doprava a zabijte Smelloga, tvora požírající ostatky bývalých obyvatel hradu. Pokračujte stále doprava a schodištěm nahoru do věže. Zde si vezměte široký meč [broadsword] a z police zlaté mince. Vraťte se zpátky k rozbitým dveřím, ale nyní jděte nahoru na hradní náměstí. Přepadnou vás rovnou 3 potvory, Glumové, které musíte zabít. Poté se podívejte na sud se střelným prachem a použijte na něj zápalky z intentáře. Bum! Cesta zpět do lesů je volná - ocitnete se opět na rozcestí a můžete pokračovat doleva.

V další obrazovce koukněte na dveře a vyskáčou dva naštvaní Koboldi. Jejich problémem je lakomý trpaslík, který si zabral magický strom plodící celý rok kouzelné ovoce a Koboldi tak nemají co jíst. Jeden z nich vás k trpaslíkovi doprovodí. Na toho vytáhněte meč a je po problémech. Nezapomeňte sebrat v dutině stromu krumpáč a z bedny vzít ovoce. To následně zaneste Koboldům, kteří vás varují před podivnými zvuky z nedalékého opuštěného kláštera. Ačkoliv si v duchu říkáte, že se místu raději vyhnete, vydejte se tam!


Opuštěný klášter

U trosek kláštera najděte místo hlásící se jako "masonry". Biatec na místo vstoupí a propadne se do suterénu kláštera. Pokračujte chodbou nahoru a jakmile vyběhne krysa z díry, zastavte se a prozkoumejte podlahu kudy běžela a na místo vhoďte krumpáč. Tím aktivujete past, která by vás jinak zabila. Pokračujte dále a krumpáč použijte znovu - tentokráte na zeď před vámi. Obrovského kostěného draka Leukronta zabijte sekáním diagonálně (na krk). Vstupte do další místnosti.

Zde nyní šlápněte na vybouleninu [bulge] u paty oltáře a seberte zlatý kalich. Na protilehlé stěně seberte i náhrdelník, se kterým vypadne i kamenný kolík [stone peg]. Stisknutím vybouleniny se otevřel i panel na stěně, na který se nyní podívejte. Zasuňte kamenný kolík do kulatého otvoru a stiskněte symboly v pořadí 91834267 (jako na telefonu).

Puzzle.

Poté co se objeví kniha, seberte ji a přečtěte. Dozvíte trošku více o stvoření světa a o extrémní síle Symbolu stvoření - předmětu po kterém vlastně celou dobu jdete. Sebráním knihy se otevřou i další dveře, kterými musíte projít dál. 

Na dveřích před vámi stiskněte tlačítko, pak zatáhněte za levou a následně za pravou páku. Uff, jste venku! Vraťte se doleva a pokračujte nahoru (dlážděné cesty si zatím nevšímejte). Do odpadní roury se klidně můžete podívat, ale zabojujete si s hnusnou přerostlou stonožkou, stejnou jako v případě dutého stromu v bažinách.


Překonání velké propasti

Nyní se nacházíte u rozbořené strážní věže. Do ní se koukněte, ale vyleze na vás ohromný pavouk. Než na vás spadne, dostanete na chvilku šanci uhnout - udělejte to! Potvoru zabijte - nejlepší je kombinace diagonálního útoku a ústupu. Bude to tuhé! Po této akci se 3x osvěžte z koženého vaku na vodu.

Vstupte do věže a podívejte do jejího přízemí. Najdete zde mapu, kterou prozkoumejte.

Mapa fantazy světa (jeho jméno však nevíme). 

Vyjděte před ruiny věže a vstupte na most! Na tuto akci nezapomeňte, jinak totiž hra nebude o mostě vědět a trpaslíci vám s opravou nepomohou. 

Je zbořen, ale nejlepší na opravu jsou trpaslíci, běžte je proto navštívit o lokaci zpět a nyní zvolte onu dlážděnou cestu. Směřujte přímo k bráně, na kterou zaklepejte. Automaticky se spustí sekvence, kdy Biatec nabídne zlatý kalich výměnou za opravu mostu. Trpaslíci vás pohostí a jakmile bude most opraven, budete na něj odvedeni. A tím v podstatě končí první část hry.

SAVEGAME


Farmářovi problémy

Přejděte přes most a objevíte se již v mírně úrodnější krajině, kde na poli bude hospodařit místní farmář. Ten si však stěžuje, že by chtěl nějaký chleba, ale mlynář nemele. Slibte mu pomoc.

Běžte k jeho farmě a naberte si čerstvou vodu z vědra ze studny [pail]. Osvěžte se tolikrát, až máte plný ukazatel žízně a zároveň plný měch vody. Farmář za vámi přijde s tím, že ve mlýně bude asi upír a doporučí vám vzít naostřený kolík z jeho rozestavěné stavby. 

Vydejte se k mlýnu a před ním pomocí nože uřízněte uzel držící přes lano pytel. Jakmile spadne, seberte jednu paličku česneku, následně další česnek (budou to dvě paličky česneku) a krabičku [box], ve které naleznete ještě jakýsi amulet. Nyní vstupte do mlýna. Mlynář vypadá celkem v pohodě, ale jen do chvíle než se k němu při loučení neotočíte zády. Stane se z něho skutečně upír, kterého musíte kolíkem ubodat. Jakmile to uděláte, seberte z police bílý chléb a vydejte se do příbytku farmáře sdělit mu co se stalo. Budete odměněni dalšími zlatými mincemi a můžete se vydat do města.


Město

Ve městě vás však podezřívají a okamžitě zavřou do vězení. Avšak jen na chvíli, neboť díky tomu, že jste farmáři pomohli, on se za vás přimluví a budete propuštěni. 

V první chvíli vás překvapí nějaký obchodník se starožitnostmi, ale zatím se vám nehodí mu nic prodat, proto odejde. 

Mapka města

Vaše první kroky by nyní měly vést do zbrojnice. Protože máte dostatečné množství peněz, spustí se automatická sekvence a vy dostanete nový meč, helmu a zbroj

Ze zbrojnice si to namiřte zpět ke chrámu a vstupte do něj. Nejvyšší kněz vás sice vyhodí s tím, že tam nemáte co okounět, ale venku vás ještě zastaví mnich, který vás odkáže za dalším člověkem, který se nachází napravo ve věži. Je to člověk, který stejně jako vy touží složit Symbol stvoření [peer] a zrovna ví, kde se nachází další díl. Jakmile si od něj vyslechnete jeho verzi příběhu, nezapomeňte si vzít 5 runových kamenů. Vyjděte ven a nasměrujte si to k popravčímu, kde se poflakuje onen mnich z chrámu. Po krátkém rozhovoru se vydejte do chrámu a po cut-scéně seberte ze sarkofágu další část Symbolu stvoření. Rychle prchejte ven nebo vás chytnou!

Nyní by vaše kroky měly směřovat do hospody. Zde si promluvte s chlapíkem napravo a přisedněte si k němu ke stolu. S Biatecem nevstávejte, dokud se vám nedoplní status žízně. Pote vstaňte a pokuste se odejít - zastaví vás hospodská a věnuje vám láhev kořalky. Odejděte.

Následuje konečně poslední a trošku redundantní scéna. Na náměstí si všimněte nalevo dívky - prostitutky. Promluvte s ní a kývněte na nabídku malého potěšení. Potvora vás však zavede přímo do pasti a jste okradeni o obě části Symbolu stvoření! Sakra! No tak opět zpátky do hospody a zde vám místní bijec prozradí, kde se lupiči nachází. Na mapce se objeví nové dveře a budete tak moci vstoupit do cechu zlodějů. Protože jste na jejich území, vyberte odpověď (-). Zavázali jste se k získaní 10 zlatých. No a kde jinde se opět optat, než v hospodě. V ní se nyní nachází známý, který kdysi chtěl koupit nějakou starožitnost. Prodejte mu proto starou knihu (Biatec ještě stihne vytrhnout jednu jedinou důležitou stránku). Překupníček vám da za knihu měšec 10 zlatých, které nezapomeňte sebrat ze stolu. Poté už jen běžte zpět do cechu zlodějů a dokončete obchod - deset zlatých za dva Symboly stvoření. Město můžete s klidem opustit.

Nyní doporučuji se pořádně napít a doplnit zásoby vody na farmě. Jakmile tak učiníte, vraťte se do lokace strážné věže a pokračujte doprava. Při pokusu projít dutý strom na vás zaútočí hnusný červ, kterého však díky zbroji lehce rozseknete. Pokračujte na kopec k portálu. Koukněte se na panel a pomocí 5 runových kamenů nastavte souřadnice první lokace - (obrázek stromů). 

Souřadnice dalších lokací.

Na ostrově

Na ostrově pokračujte cestou doprava až k obrovskému dutému stromu, ze kterého na vás vyskočí potvora jménem Carcharot, kterou budete muset přemoci. Díky zbroji je to však snadné. Po jeho likvidaci nezapomeňte sebrat 3 jedovaté houbičky. Pokračujte stále doprava až dojdete do lokace, kde je propast překlenuta kmenem stromu. Propast přejděte a navštivte Gnoma. Pohostí vás (nevstávejte dokud se fakt nenajíte a nenapijete) a poví vám story, která se udála před sedmadvaceti lety, kdy nějací dobrodruzi hledali část Symbolu stvoření. Prý ho našli, ale ztroskotali. Od té doby u vraku lodi straší a není možné přes jejich duše projít. Tedy až na detail - očarovanou zbraň. Na daný lektvar očarování potřebuje jedovaté houby a oči z tlející lidské mrtvoly (pěkná kombinace). 

Než vyjdete z jeho obydlí, nezapomeň vzít nůž ze stolu. Venku se vydejte doleva k podivnému oltáři, u kterého vás již tradičně přepadne Mlch - kanibal. Toho budete muset zabít. Mrvole, která se houpe nedaleko vydloubněte oči a poté ji odřízněte. Vraťte se za Gnónem, vejděte za ním dozadu a sledujte scénku. 

S očarovanou zbraní se vydejte k vraku lodi - nahoru a k zátoce [cove]. Pobijte dva duchy a vejděte do vraku lodi. Zde pomocí nože od Gnóma otevřete truhlu a z ní seberte třetí a poslední část Symbolu stvoření. Nyní se vraťte až k Gnómovi a promluvte si s ním. Vraťte se k podivnému oltáři a ...


Bug

... a nic. Na tomto místě by jste měli být přepadeni, ale bohužel hra obsahuje kritický bug, který tuto událost neaktivuje. Koukněte však do mé recenze, kde naleznete další SAVEGAME, který vás převede až do lokace posvátné komory jednoho skřeta ...


Zajatec Goblinů

Se sekerou v ruce vylezte ven a zabijte okřídlenou potvoru jménem Kenoper. Následně pokračujte do skřetí pevnosti. Ti vás znovu zajmou a hodí do vězení. Ve vězení si můžete sáhnout na kostlivce a podívat na hezkou animaci, ale důležitější je si promluvit se strážcem a nabídnout mu láhev kořalky. Po jeho kolapsu vyjděte ven. Klikněte na značku u protější chodby, zazvoňte na zvon u vaší cely a rychle se do ní zase schovejte. Sledujte pěknou scénku. Vyjděte ven, zamiřte nahoru do trůnního sálu a zde zabijte krále skřetů. Vezměte mu klíč a pokračujte vpravo po schodech nahoru. Projděte místnost plnou kol a v další místnosti zabijte strážce. Dejte se doprava a zamknuté dveře odemkněte právě získaným klíčem. Na panelu u teleportu zvolte čtvrtou možnost  - podsvětí.

Souřadnice dalších lokací.

Návštěva podsvětí

V podsvětí jděte od teleportu dolů a poté stále doleva dokud nenarazíte na strážce. S tím dejte řeč. Vraťte se o lokaci dopravu a znovu s ním promluvte. Nyní bude souhlasit, že vás vymění za démona, na kterého už dlouho čeká. Vezměte jeho roh z kamenu před vámi a jděte zpět do teleportu a zpět ke skřetům. Nyní je to 2. možnost. 


Pohanský chrám [Pagan temple]

Vraťte se zpátky a v místě, kde jste zabili strážného se dejte nahoru a dojdete k ocelové bráně [iron gate]. Podívejte se na panel na levé straně a ve dvou krocích nastavte "TLON" a poté zmáčkněte tlačítka "OPEN". Zbytek tlačítek je nadbytečný.

Hádanka, která mi nedala dva dny spát :).

Vítejte v pohanském chrámu! Jděte stále za nosem až dojdete k oltáři. Zabijte dvě okřídlené potvory, Vampetory, a vložte Symbol stvoření do otvoru (nejprve prostřední díl, pak největší a pak malý). Bum! Apokalypsa! 

Jakmile vás Velký transformátor (funny doslovný překlad; berte to s rezervou) přenese k obětování a vy dostanete možnost se bránit, klikněte na kněze. Tím mu vykopnete meč z ruky. Seberte ho a zabijte i jeho kolegu. Když jste pak přeneseni zpátky a Velký transformátor se začne znovu chvástat, použijte roh od strážce z podsvětí a zavolejte si ho na pomoc. 

Když ti dva proti sobě budou bojovat, neváhejte a nožem od Gnóma vydloubněte Symbol z jeho slotu. UFF! Tak to byl těsné - nechť žije lidskost! Sláva Biatecovi.

Konec

 

PS: Kdyby někdo našel v návodu chybu, nebo nějaké další možnosti, dejte mi prosím vědět. Rád ho opravím a povýším na verzi 1.1 s vaším jménem někde poblíž. 

středa 8. ledna 2025

Tlön - A Misty Story

Žánr: Adventura – fantazy, Výrobce: Reality, Distributor: Midas, Rok vydání: 1999,  Info: wikipediamobygamesdatabaze-herDostupnost: , Čeština: Ne

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 60% (za předpokladu, že překonáte bug, který hru dělá nedohratelnou).


Pro dnešní příspěvek jsem si vybral hru, o které si dovolím tvrdit, že je takovým malým pokladem slovenské herní scény a přesto o ní málokdo ví. Její název je Tlon, nebo celým názvem Tlön - A Misty Story a byla vydána léta páně 1999 nizozemským studiem Midas, pro které ji vytvořilo slovenské studio Reality. 

Studio Reality se na Slovensku zformovalo kolem roku 1997 a jeho členové byly Rado Javor (podle mě grafický mistr; viz mobygames nebo jeho osobní profil), Lubomír Dekan, Juraj Bahna, Juraj Monosik a L'udovít Wittek. První vydanou hrou byla závodní hra Mistrovství Grand Prix Johnyho Herberta, druhou pak zmíněný Tlon - temná fantazy adventura říznutá RPG a (vzdáleně) inspirována povídkou argentinského spisovatele Jorge Luis Borgese.

Jedna malá poznámka: Protože se mi art dané hry líbil, napsal jsem si vůbec poprvé malý skript, který upscaluje obrázky z rozlišení 640x480 do 1280x960 téměř bez ztráty kytičky a k tomu jsem přidal gamma korekci, aby v nich bylo všechno pěkně vidět. Originální obrázky jsou totiž až příliš temné. 

Úvodní obrazovka hry.

Udatný rytíř trpící amnézií

Hra nás seznámí s rytířen Biatecem (celkem divný jméno a sám nevím, jak ho vyslovovat). Ten byl kdysi vyslán, aby ve smyšleném fantazy světě našel 3 části bájného předmětu nazývaného Symbol stvoření, který jako jediný umí skoncovat se zlem, které po generace trápí lidskou rasu a které nezadržitelně sílí. Na své cestě však ztratil směr a zabloudil do bažinaté oblasti, kde byl ke všemu přepadem nějakou mýtickou potvorou. Ta mu zabila koně a on sám při střetu přišel o pamět. 

Nicméně přežil a uchýlil se do bažinaté vesničky Snailbog, kde doslova přežívá s dalšími chudáky (sama hra je nazývá poor people), jejichž hlavním údělem není nic jiného než chránit pitnou vodu a vyrážet do okolí na lov všemožné havěti, jako jsou žáby či šneci, kteří slouží jako zdroj proteinů - tedy, ehm, žádná zářná budoucnost.

Místní vesnička - v pozadí Biatecova "díra" (doslova).

Jednou se však Biatec díky hrozné noční můře probudí, rozhodne se překonat strach z neznáma a vydá se na místo, které ve snu viděl. V bažině nachází skutečně kostru svého koně a všechny náležitosti, které dříve ztratil - včetně jedné malé části onoho Symbolu stvoření. V tom okamžiku se rozhodne zanechat života chudého poustevníka a vydá se na cestu zjistit více o své minulosti a úkolu, který mu byl kdysi svěřen.

 

Biatec bude muset cestovat pěkně dlouhou dobu než dorazí do Dunotaru - poslední bašty lidského druhu a na své cestě bude potkávat všemožná mýtická stvoření, která mu budou usilovat o život. Od malých Koboldů, přes chamtivé trpaslíky až po masu toužící přerostlé stonožky, pavouky, červy, skřety, upíry a mnoho dalších (hra jich obsahuje přes 30!).

Nutno zdůraznit, že ponurost a jistá "ztracenost" zmíněného světa je vystižena na výbornou. Biatec všude nachází stopy po dřívější civilizaci lidí, která po generace upadá. Hrady, kláštery či různé vesničky dříve bující životem jsou jen trosky obsazeny všemožnou zmíněnou havětí. Výbornou funkcí hry je, že vše musíte navštívit a prozkoumat, aby jste získali buďto nějaké předměty potřebné pro další postup hrou, nebo lepší zbraně či brnění, bez kterých by to taktéž nešlo.

Opět jedna z mnoha ruin. Ale zde pozor - sídlí v ní obří pavouk.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Pokud mluvím o zbraních a brnění, pak vězte, že Tlön není jen obyčejná fantazy adventura, ale jedná se o mix příběhové adventury a  RPG. Ve hře totiž nejenže musíte řešit všelijaké úkoly a adventurní špeky, ale navíc si musíte dávat pozor na to, zda-li váš hrdina nemá žízeň nebo netrpí hladem. 

Postava totiž musí (pravidelně) pít a jíst a hledat zbraně, aby vás nepřátelé nezamordovali ještě dříve než na ně vůbec narazíte. Zároveň si nemyslete, že si po vzoru všech známých RPG adventur té doby, vodu či jídlo někde koupíte (Quest for Glory V), nebo že bude možnost navštívit kouzelné fontánky na každém kroku (King' Quest: Mask of Eternity). To ani omylem! Speciálně k pití se dostanete jen v Snailbogu a poté až za Velkou propastí [Big Chasm] ve studni místního farmáře, ale dojít až tam bude při prvním hraní téměř nemožné. To stejné platí ohledně jídla, ač to už není tak drastické.

Vak pobere vodu na 3 loky a než jsem došel k tomu "check-pointu", hru jsem si musel zopakovat 2x.
 

To stejné platí i pro souboje. Některé housenky udoláte snadno, jiné potvory (např. Leukront - kostnatý drak, Carcharot - přerostlý lesní muž, Mlch - kanibal)  jen se speciální zbrojí, kterou buďto naleznete po cestě nebo si ji koupíte až ve městě (za nalezené peníze). Soubojový real-time systém, ač jsem ho v prvopočátcích měl za pěkně krkolomný, fungoval poměrně robustně a jednoduše. Ve skutečnosti se stačí tlačítkem ve spodní části obrazovky přepnou do bojového módu a pak jen pomocí stisku pravého tlačítka myši stačí útočit (myš jde dopředu, nahoru nebo diagonálně) nebo se krýt (myš jde dozadu)

Boj s okřídlenou obludou Kenoper (stisk pravého tlačítka a myš jde nahoru)


Adventuření jen pro otrlé

Až doposud jsem spíše opěvoval příběh, grafiku a mix s RPG. Adventurně je hra ... chvilka napětí ... poměrně psycho a trpí snad vším, čím by trpět neměla. A to dokonce až tak moc, že se autoři rozhodli do plné hry přihrát wordovský dokument obsahující detailní popis příběhu! A udělali dobře, neboť jedině s tímto dokumentem má člověk aspoň nějakou šanci hru zdárně dokončit (ano, stále za předpokladu, že překonáte legendární bug, který zmiňuji níže).

Je to z toho důvodu, že hra vám dává na jednu stranu neuvěřitelnou volnost, kdy se od bažin dostanete až k Velké propasti, ale na stranu druhou vám postava umře po cestě díky výše uvedenému RPG systému nutící hráče postavu napájet a vykrmovat. Všechny rozhovory jsou navíc nevětvené a tak neuvěřitelně ploché, že nemáte téměř šanci se ani dozvědět, kam a hlavně proč mají vaše kroky směřovat. 

Kdyby například Yolla, sousedka Biateca v Snailbogu, řekla něco takového: "Našli jsme tě před rokem v bažinách, měl jsi otřes mozku a od té doby tu jsi. Ale podle toho co jsme u tebe ještě našli, jsi měl nejspíše namířeno dál do lesů na západ ...", pak bych nevydal ani hlásku. Jenže to ne. Hra mlčí. Stejné a možná ještě horší je to i v dalších částech hry a většinu věcí si domýšlíte JEN DÍKY PŘILOŽENÉMU DOKUMENTU. Ve hře dokonce nezazní ani jméno fantasy světa, ve kterém se příběh odehrává. A to je sakra velká škoda! Detailní popis míst, větvené rozhovory a trošku více volnosti by u takovéto hry měly být samozřejmostí, jenže nejsou.

Přiložený příběh hry ... bez něj ani ránu!
 

K tomu si navíc musíte připočítat nespočet míst s nejhorším pixel-huntingem, který jsem kdy viděl (např. hřebík v temném rohu vězení hradu, kterým si následně musíte uvolnit panty dveří). Po každé spackané akci hrozí dead-end, při souboji, který vás stál příliš života, hrozí okamžitá smrt, atd. 

Suma-sumárum: Ta hra hra, ač vypadá a tváří se úchvatně, určitě není pro začínající adventuristy a ti zkušení zapláčou! 


Legendární bug, který dělá hru nedohratelnou

K tomu všemu pokřivenému adventuření se hráči musí připravit na jeden sado-maso bug, díky kterému jsem před roky vyhořel i já. Na severo-východním ostrově mimo hlavní civilizaci má existovat moment, při kterém je Biatec zajat zrádnými Gobliny a odvlečen na jejich hrad. Má to být přesně v této lokaci u "podivného monumentu":

Tady je konečná.

Jenže tento moment neexistuje. Goblini se neukážou, Biatec není zajat a tím můžete chodit sem a tam stále dokola, ale nikam se nedostanete. Žádný opravný patch přitom nikdy nevyšel a hra tak byla dlouho považována za nedohratelnou. Jednou ji však jeden fanoušek (uvádí se Erich Erstu alias Hyena) hacknul podle zdrojového kódu a přenesl postavu přes "save" až do událostí za tímto monumentem. 

Originální save soubory s readme souborem přikládám zde, ale protože při nahrání této uložené pozice může engine hry spadnout (nespouštějte hru jako správce, vyberte si easy obtížnost, snižte grafické efekty a co nejrychleji vypadněte z lokace zpět do Obětních kopců, nikoliv do hradu), save jsem provedl ještě jednou o 2 lokace dál, kdy Biatek získá z hrobky krále Goblinů bájnou sekeru. Zde se engine plně obnovil a vše by tak mělo fungovat na výbornou. Nový save je přiložen zde. Doufám, že to někomu pomůže :).

Druhý uložený save o 2 lokace dál. Funguje na 100%.

Ovládání, grafika a zvuk

Ovládání

Podle dostupných informací byla celá hra naprogramována v C++ a kompilace pak pomocí "in-house" subrutin. 

Postavu ovládáte výhradně myší, tedy jejím levým tlačítkem. Tím chodíte, prozkoumáváte, mluvíte, sbíráte předměty a kombinujete je (vždy s dalším předmětem mimo inventář; uvnitř inventáře se nic po dobu hry nekombinuje). Inventář se nachází v levé části obrazovky a po dobu hry do něj sbíráte desítky předmětů, které, a to mě opravdu štvalo, nikdy nepoužijete (typickým příklad píšťalka či špinavý hadr, které získáte hned na začátku).

Pravé tlačítko má dvě funkce - zaprvé s ním můžete přeskočit dialogy (nedoporučuji) a zadruhé slouží k boji. Na ten se musíte připravit stiskem tlačítka uprostřed ve spodní části obrazovky. Následně jen stisknete ono pravé tlačítko a myší jezdíte do různých směrů, jak jsem popsal už výše. Ultimátní hint z mé strany je, že pokud se vám postava k souboji postaví špatně, můžete ji otočit šipkami na klávesnici. Za začátku se bojový systém může zdát trošku těžkopádný, ale po čase vám garantuji, že si na něj zvyknete.

Specifikem celé hry je pak implementace RPG, který však až neuvěřitelně tlačí na hráče nedělat chyby. Musím uznat, že se mi to moc nelíbilo, protože smyslem adventury by měl být průzkum a pokud mi ho real-time systém znemožňuje, není to úplně správné. Dodávám, že hra trvá 2+ hodiny, jenže voda vám dojde přibližně po 30 minutách a v ten moment se vám začne drasticky rychle odečítat život, který se vyčerpá za méně než 10 minut. Přitom možností kde jíst a hlavně pít je v první třetině žalostně málo a nejeden hráč si díky tomu musel hru zopakovat. Taktéž je velká škoda, že ve hře nefunguje dvojklik na rychlý přesun a Biatec se neuvěřitelně loudá!

Hra nabízí pouze 4 pozice na uložení, což je žalostně málo. Štěstím však je, že se uložené pozice dají mezi hrami (existuje jen verze 1.02) libovolně přetahovat a tak, pokud volné pozice vyčerpáte, můžete ze hry odejít, uložit je do externí složky, do hry znovu vstoupit a vesele pokračovat v ukládání.

Grafika

Grafická stránka je více než výborná, až ohromující. Veškeré pozadí nakreslil Rado Javor v Adobe Photoshopu převážně pomocí airbrushového nástroje. Ve hře najdete celkově přes 90 detailních lokací (přes 30 jich je vnitřních). Defaultní rozlišení je 640x480. 

Všechny postavy a monstra byla předrenderována a animována v 3D Studiu MAX, každá postavička má svoji paletu 256 barev a k jejich rozanimování autoři použili desítky framů. Každá postava se tak chová jako živá podle dané situace. Naprostým vrcholem je, že reagují i na to, zda jsou ve stínu nebo na světle.

Krásné zaseknutí sekery :) Postava je jak žívá.

Ve stejném programu byly dělány i všechny cut-scény, kterých je dohromady 22 přičemž takové množství nádherných videí ve 24bitové paletě barev s výborně vybalancovanou kompresí jsem neviděl ani nepamatuji. Jedinou nevýhodou je, že videa slouží i pro vstup a výstup do hry, listování bájným deníkem, atd., jenže na dnešních moderních strojích jsou díky různým bezpečnostním opatřením nepřehratelná a tedy některé věci se musí dělat oklikou (např. drsný restart hry do Windows při každém ukončení hry :-/).

A jako úplně poslední zmíním, že díky DirectuX 6 byly do hry přidány tzv. atmosférické události. V lokacích prší, vítr si pohrává s listmi stromů, z komínů se line kouř, kolem bažiny skáčou žáby, na nebi lítají ptáci, mlýnu se točí kolo s plachtami - radost pohledět.

Zvuk

Zvuk má podobnou kvalitu jako grafika. Ve hře hraje několik opravdu překrásných soundtracků a každá věc má svůj zvukový efekt - ať už se jedná o Biatekovu chůzi, let ptáků, skákání žab, řvaní monster, sekání meče. Jednoznačně výborná práce! Jediným mínusem budiž absence dabingu. 


Hodnocení

Abych byl zcela upřímný, Tlön umí jak okouzlit, tak naštvat současně. Každý hráč bude určitě obdivovat úžasnou grafiku a animace od Rado Javora, doplněné velmi kvalitním soundrackem s velkým množstvím zvukových efektů. Hráče taktéž zaujme RPG systém a real-time souboje.

Na druhou stranu nikoho nemůže potěšit extrémní press, pod který se hráči dostávají (zatím nejdrsnější, jaký jsem kdy zažil!), velmi ploché rozhovory, nulová pomoc ze strany hry, absence dabingu, nezdravě rychlý závěr a všudypřítomné bugy, které hru dělají téměř nedohratelnou.

60%

Poznámka: Osobně si myslím, že taková fantasy jako je Tlön, měla potenciál mít 100%. Jen je škoda, že na dotažení nejspíše nezbyl čas.


Návod:

Návod sepsán zde.


Preview z dobových časopisů

Hra nebyla v Čechách nikdy recenzována, jen se ve SCORE č.52 objevil zajímavý "novinkový preview" od Václava D. Provazníka, který přikládám.



Další obrázky ze hry

Biatecova díra.

Místní vesnička v bažině.

Obýváná dohromady 5 lidmi.

Nejdůležitější věc v bažinách - pitná voda! Tu musíte chtě-nechtě získat!

Konečně z bažin venku.

Další chudák, co to nezvládl.

Opuštěný hrad.

Uvnitř hradu.

Po prvním vážnějším souboji.

Chtěli mě zabít. No, nevyšlo jim to.

Před příbytkem trpajzlíka, který si přivlastnil strom s ovocem.

Další ruina. Asi strážná věž před mostem.

Kanalizace. Moc bych do ní nekoukal.

Klikaká cesta k trpaslíkům.

Konečně normální člověk!

V mlýnici prý straší upír! Pozor na něj.

Uvnitř města před místním chrámem.

Ve zbrojnici.

Na návštěvě proroka.

Na náměstíčku ve městě.

Uvnitř hospody.

Cestou k cestovnímu portálu.

Obří dutý strom - domov Carcharota.

Úplně na konci světa.

Podivný monument a další mrtvola k tomu. Místo kde hra končí díky bugu.

Trosky starobylé lodi.

Uvnitř svaté hrobky krále skřetů.

Před portálem v podstětí.

S hlavním hlídačem podsvětí.

Jeden zapeklitý puzzle, který mi nedal spát 2 dny! Řešení je TLON a OPEN :).

Obrovské předsálí pohanského chrámu.

Vstup do chrámu.

Tady to asi skončí...

Doslova konec světa.

Poslední souboj mezi strážcem podsvětí a oživlým pohanským bohem.

Agent Mlíčňák

Žánr:  Adventura   - detektivní,  Výrobce:  Metropolis Software,  Distributor:   Metropolis Software / Vochozka Trading,  Rok vydání:  1995,...