Žánr: Adventura - detektivní, Výrobce: Metropolis Software, Distributor: Metropolis Software / Vochozka Trading, Rok vydání: 1995,
Info: wikipedie, mobygames, databaze-her, Dostupnost: GOG, Čeština: Ano.
Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 70%
Metropolis software bylo Polské herní studio, které bylo založeno Adrianem Chmielarzem a Gregorym Miechovskim v roce 1992. První hra, kterou společnost vydala byla adventura Tajemství sošky z roku 1993. Hra z vlastního pohledu, složená z lokálních fotek (něco jako Ramonovo kouzlo) sice nebyla žádná hitparáda, ale v tehdejším Polsku stačila na to, aby se studio mohlo pustit do dalšího projektu, který bude součástí dnešního příspěvku - Teen Agent alias Agent Mlíčňák.
Teen Agent původně vyšel v únoru roku 1995 na 3 disketách a do České republiky ho dostala společnost Vochozka Trading, která překlad svěřila tehdy 22 letému Andrejovi Anastasovovi, tehdejšímu redaktorovi časopisu SCORE. Zajímavostí je, že o rok později ji Metropolis vydal znovu, tentokráte na CD s polským dabingem a pod názvem New Teenagent.
Hra se stala okamžitě hitem nejen v Polsku ale i v Česku (koukněte na recenze níže) a znamenala další start pro rovnou 5 dalších projektů z nichž adventurně nejznámější je asi Galador: The Prince and the Coward, na který se podíváme hned přístě.
Úvodní obrazovka hry. |
Zelenáč detektivem
Píše se rok 1995 a v polských bankách začnou mizet ohromné zásoby zlatých cihel. V jeden moment tam jsou, ale za chvilku jsou už pryč. Policie je bezradná a proto se případu ujme tajná vládní organizace Hurvínkovo spasení (tj. volný překlad originálního názvu RGB). Jenže ani tato organizace si neví rady. Zkusili už všechno možné, ale výsledek se nedostavil.
Krádež zlatých cihel v přímém přenosu. |
Zkusí tedy něco, co ještě nikdo nezkusil - najmout si věštkyni. Ta sama ví kulové, ale letmým pohledem do Zlatých stránek (kdo neví, co to je, googlete :-)) určí onoho vyvoleného, který jediný může případ vyřešit. Jeho jméno je Kevin Hoppef (v originále Marek Hopper; v angličtině Mark Hopper - postava vytvořena podle Marka Chmielarze, bratra jednoho z autorů, jehož příjmení bylo volně přeloženo do angličtiny jako Hop = Chmel).
Kevin se sice chvilku zdráhá, ale poté co mu šéf Hurvínkova spasení ozřejmí, že na hrdiny letí holky, neváhá ani chviličku a pouští se do případu, aby odhalil, kdo za mizením zlata skutečně stojí.
Poznámka: Dodnes si myslím, že příjmení Hoppef je zkomolenina, kdy Andrejovi sklouzl prst z "r" na "f".
Tři hlavní části hry
Nebudeme si lhát, hra je relativně přímočará a krátká. Je rozdělena jen na 3 části, které do sebe krásně zapadají.
V první části musí Kevin složit zkoušky ve vojenském výcvikovém táboře - dostat se z vězení, vymámit z nepřekonatelného šéfa tajné heslo a následně onoho šéfa i najít. Jen tehdy totiž dostane dostatečně vysoké ohodnocení na to, aby mohl být nasazen do akce do místa údajného pachatele, ke kterému se však nemůže nikdo dostat dostatečně blízko.
Před výcvikovým táborem. |
Po zkouškách vyfasuje Kevin super lepidlo a je vyslán do nepojmenované vesničky o dvou baráčcích, jedné hájence, rybníku, tajné jeskyně a takového malého megalomanského sídla místního miliardáře Pankráce Oblouka (v originále Jan Ciagwa, v angličtině John Note). Cílem bude otravovat kolem baráku tak dlouho, až se Oblouk ráčí ukázat a udělat tak osudovou chybu svého života.
Tato část je k hráčům vůbec poprvé trošku tvrdá (viz adventurní zákysy níže) a ačkoliv dobové recenze nešetří chválou o tom, jak je hra "logická a lehká", věřím, že většina hráčů s ní bude mít problémy.
Před sídlem miliardáře Oblouka. |
A konečně poslední část nebude o ničem jiném, než o krátkém putování obrovským sídlem a usvědčením padoucha - nejlépe chyceného přímo při činu. Více toho od hry bohužel nečekejte.
Aha, takže zde byl i nějaký komplic. |
Adventurní zákysy umí stále překvapit
České recenze, které již tradičně najdete na konci příspěvku, hru vyzdvihují pro svoji optimální obtížnost. K tomu se však musím trošku vyjádřit.
Hra určitě není žádný hardcore - nemůžete zemřít a nemůžete se ani dostat do slepého konce. Dokonce se i mezi jednotlivými částmi hry čistí inventář a zcela nesmyslné předměty zmizí. Jenže to je z těch pozitiv vše.
Hra totiž obsahuje tolik specifických adventurních špeků, že nějaký čas na nich prostě strávíte a někdy pomůže jen metoda všechno-na-všechno nebo kouknutí se do návodu. První a třetí část hry ujdou a jediné problémy, které jsem zaznamenal bylo vypuštění ptáka na rádio v místní nálevně (v první části) nebo otevírání různých šuplíků a vytahování knih z knihovny (v části třetí). Prostřední část hry je však jiné kafé a já bojoval konkrétně s pixel-huntingem a nekonečným back-trakingem, kdy předmět nalezen na jednom místě musím donést do místa druhého, abych dostal něco, co donesu do místa třetího a mezitím zase musím projít místo první...
Nejtužší vytuhnutí přišlo 3x. Poprvé jsem nevěděl, že během potápění musím rychle poklepat na neviditelnou kotvičku v levém spodním rohu. Zadruhé jsem nezjistil, že vypínač ve sklepě (ve druhé části hry) se dá objevit až poté, co praštíte dveřmi a opadne kus omítky (vlezte dovnitř, vylezte ven, zavřete víko, potom ho znovu otevřete a slezte dolů).
Potápění v místním rybníce. Cílem je kotva. |
Ať žije SCORE!
Jsme téměř u konce a já musím vypíchnout ještě překlad hry (jen textový, dabing počeštěn nikdy nebyl). Ten byl historicky velmi komplikovaný a sám se divím, že to všechno tak dobře dopadlo.
Nejprve totiž hra vyšla v Polsku a obsahovala řadu vtípků, které však byly pro cizince absolutně neznámé. Zahraniční vydavatel do hry zase přidal anglické "joky", kterým zase v roce 1995 nerozuměli místní. Vznikl tak jakýsi paskvil, který dostala firma Vochozka Trading k počeštění. Na první pohled velmi těžkého úkolu se ujal legendární Andrej Anastasov a s humorem sobě vlastním hru přeložil pro české publikum. Dokonce tak dobře, že si lidé dříve mysleli, že hra pochází z Česka.
Překlad je fakt dobrý a spousty situací vám vyčaruje úsměv na rtech ještě větší než jakýkoliv nový Polda. Dokonce jsem si všiml, že Andrej nelenil a do hry propašoval pár narážek na časopis SCORE, ve kterém tehdy působil jako redaktor. A aby taky ne, časopis byl v roce 1995 na vzestupu a Anastasov s Eislerem si získávali svůj "božský" status. Pár větiček propašovaných do hry jim tak nemohlo v žádném případě uškodit.
Odkazy na časopis SCORE jsou ve hře viditelné. Ale nebojte, je jich jen několik (asi 3). |
Ovládání, grafika, zvuk
Ovládání
Hra je čistokrevná point & click adventura a ovládá se výhradně myší. Ovládání je však ve srovnání s jinými tituly mírně přehozené - levým tlačítkem "pouze" prozkoumáváte a pravým provádíte všechny akce, tj. chodíte, sbíráte věci, mluvíte, či kombinujete předměty.
Samotná kombinace předmětů je možná jak v inventáři, tak mimo něj. Někdy dokonce stačí jen na předmět v inventáři poklepat a spustí se automatická animace. Ve hře jsou celkem dvě takové situace. První je výkop jakési díry ze zadní strany Obloukovy vily, druhá je pak již zmíněné potápění u rybníku, kdy se nejprve v inventáři musí zkombinovat ploutve a potápěčské brýle a pak tento "oblek" použít. V inventáři se také vyplatí posbírané předměty řádně prozkoumat - sem a tam umí něco vypadnout.
Prostorný inventář. |
Samotný inventář se nachází v horní části obrazovky a zobrazí se, pokud do této části najedete myší. Do menu hry se dostanete trošku netradičně stisknutím tlačítka F1.
Na konec musím zmínit jeden detail, který mi ve hře trošku chyběl - mapa. V druhé časti hry se totiž dostanete do vesničky se spoustou lokací. Předměty jsou obvykle v jedné části, jejich použití v části druhé a vy musíte veškerou štreku chodit z obrazovky do obrazovky. Přitom by stačilo udělat mapu vesničky přesně tak, jak ji vidíme při startu této části. Jen si vzpomeňte jak něco podobného pomohlo například české Dračí historii.
Krásný přehled vesničky. Jeskyně je sice mimo, ale to nevadí :). |
Grafika
Grafické provedení se pohybuje od průměrného až po fantastické. Průměrné jsou převážně interiéry zatímco exteriéry se povedly mnohem více. Ačkoliv hra využívá širokou paletu 256 barev v rozlišení 640x480, grafici je příliš dobře nevyužili a všechno má takový až nepřirozený "naoranžovělý" tón. Hra má kolem 30 lokací.
Zcela fantasticky ale vypadají animace postav nebo akcí, která provádějí a od dob Simona jsem je ani v takové míře neviděl.
Ukázka dokonalých animací. |
Zvuk
Hrou se line příjemná hudba, kterou složil polský umělec Radek Szamrej. Verze z GOGu navíc obsahuje i originální polský dabing, který vyšel v již zmiňované CD verzi. Jeho kvalita je sice v dnešní době sporná, ale v roce 1995 to bylo veledílo. A pokud se historické údaje nepletou, CD verze Agenta Mlíčňáka je vůbec první polskou CD-ROM hrou!
Hodnocení
Agent mlíčňák byla a stále to je fajn hra, reflektující popkulturu roku 95. Hra je sice kratší, zato ale velmi dobře promyšlená. Pár zákysů vás sice potrápí, pocit frustrace se však nedostaví. Grafika je sice trošku starší, ale animace vás mile překvapí. Překlad od Andreje Anastasova opět skvěle odráží situaci na české herní scéně daného roku.
Hru si určitě užijete a mně nezbývá nic jiného, než jí přiznat krásných 70%
Dobové recenze
SCORE 19 (7/95 - 80%) , LEVEL 8 (8/95 - 75%), Excalibur 49 (9/95 - 87%). Recenze na tuto hru vyšly ve všech tehdejších časopisech a všechny ji vyzdvihují do neuvěřitelných výšin. Jako určitě špatná není, ale dávat jí skoro 90% je přeci jen trošku moc.
Další obrázky ze hry
Před výcvikovým táborem. |
Uvnitř tábora. I se stylovým barem. |
Tak kampak se ten kapitán schoval? Že by do sudů? |
Na okraj rybníka. |
Před hájovnou. |
Jeden ze dvou domečků ve vesničce. Tomu chlapci to upravte na jeho výšku. |
Uvnitř domku. Ta flinta se bude hodin na krkavce. |
Druhý domek. Víko od sklepa otevřete 2x. |
Ach, krásná (P)Anna a její maminka? |
Ploutve a brýle se budou hodit. |
Stráž otravujte pořád dokola. Majitel Oblouk nakonec vyjde ven. |
Zadní část domu. |
Naprosto zbytečná akce. Ale musíte ji udělat. |
V obýváku. |
Á, pak Oblouk osobně. Přeci jen vyšel. |
Před domem. |
Rozhovor padoucha a jeho poskoka - vědce, který to vše vymyslel skrze pilulky času. |
Těsně před cílem. |
Výrobna pilulek času? |
Chycen při činu! |
Finální rozhovor ... |
... a konec hry :) |
Žádné komentáře:
Okomentovat