Tajemství Oslího ostrova
Český název: Tajemství Oslího ostrova, Žánr: Adventura – pirátská, Výrobce: Pterodon Software, Distributor: Vochozka Trading, Rok vydání: 1994, Info: wikipedie, mobygames, databaze-her, Dostupnost: freeware / on-line , Čeština: Ano
Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 55%
Napravuji své resty! I tak by mohl klidně znít nadpis dnešního příspěvku. Nebudu Vám tedy mazat med kolem pusy a rovnou se přiznám, že zase nejsem tak velký adventurista, jak se může zdát. Mám totiž své adventurní mezery, či přímo obrovské krátery, a to paradoxně v české herní scéně, kde jsem začínal až s hrami jako Horké Léto, Polda 1 a Posel Bohů na přelomu roku 1998/1999.
Bohužel dnes s tím mohu udělat jen jediné - čas od času se kouknout zpět, hry si pořídit a zapařit. Aktuálně bych se s Vámi chtěl podívat na nějakou klasiku, klasiku všech klasik a vůbec první komerční PC adventuru v České republice - Tajemství oslího ostrova!
Kde hru sehnat?
Hru si od roku 2000 můžete zahrát jako freeware. Jedna verze se vyskytuje na oldgames.sk, ale tu se mi ani s vypětím všech sil nepodařilo spustit. Stejnou českou verzi si můžete zahrát i on-line. Zde již hra funguje jako celek, ale nemůžete si uložit aktuální progres (pozici). Je tak záhodno sáhnout po návodu a dokončit ji ve zrychleném módu - cca za hodinku.
Hru, kterou jsem se však rozhodl vyzkoušet je nedávno vydaná anglická verze, kterou seženete na adrese donkeyisland.zip. Hru si můžete opět zahrát on-line nebo si ji stáhnout do počítače - ať už spojenou s DOSBoxem (nemusíte se o nic dalšího starat) nebo bez něj (můžete použít vlastní emulátor).
Úvodní obrazovka anglické verze. |
Škola základ života
Původně jsem chtěl vývoj hry trošičku popsat, ale na internetu se vyskytuje tolik, ale opravdu tolik kvalitních článků (TOO - první CZ hra, Jarek Kolář o počátcích ..., Rozhovor o Tajemství oslího ostrova, TOO na RetroNation, atd.), že ač bych se snažil sebevíc a sebelíp, udělal bych z nich pouze recyklát. Pravdou však zůstává, že za hrou stojí dva studenti brněnského gymnázia na Slovanském náměstí a nespočet hodin v místní počítačové učebně. Kamarádi Jaroslav "Jarek" Kolář (scénář a grafika) a Petr Vlček (programování) si zkrátka padli do noty a v roce 1992 spolu začali dělat "pokusnou" hru, aby si vyzkoušeli, že jsou schopni vůbec něco společně vytvořit. Protože byli ovlivněni hrami převážně od LukasArts (Indiana Jones III, IV a Monkey Island I, II), příběh se rychle stočil k "parodii" zmíněného Opičího ostrova.
Vývoj hry trval skoro dva roky a letní prázdniny se nesly v duchu vzájemné spolupráce. Jakmile bylo hotovo, hru poslali k hodnocení do Excaliburu, redaktoři kontaktovali Petra Vochozku, kluci si za ním udělali výlet a ... no a zbytek už je profláknutý. Zkrátka všechno klaplo, hra se začala masivněji prodávat, měla úspěch a penízky se jen hrnuly. Pomyslný základní kámen české adventurní scény byl položen!
Jmenuji se Gajbraš Trípvůd a chci být mocným pirátem!
Pojďme vzít představení hry trošku zrychleně. V roce 1990 vychází The Secret of Monkey Island, v roce 1991 pak jeho pokračování Monkey Island 2: LeChuck´s Revenge. Příběh Tajemství Oslího ostrova nás seznamuje s pirátem Gajbrašem Trípvůdem (prosté počeštění originálu) v roce 1994 a děj se odehrává hned po tom z prvního originálu. LeChuck byl poražen a Gajbraš se vrací na Šklebb Island, aby se v místní hospůdce opět pokusil stát mocným pirátem.
V hospodě "U chobotnice" |
Místní skupince štamgastů prozradí tajné informace o lodi naplněné zlatem mířící do Španělska. Ti ho za odměnu pozvou na pirátskou výpravu při které skutečně dojde k přepadení oné lodi a jejímu vydrancování. Užívání si nakradeného španělského zlata však netrvá dlouho a loď je z hladiny smetena obrovskou tajuplnou bouří. Loď je potopena, zlato klesne na dno oceánu a veškerá posádka bídně zhyne - tedy počkat! Jeden nebožák, slavný Gajbraš Trípvůd, byl vyplaven na pláž neznámého ostrova.
Skrz oslí ostrov do blázince
Gajbraš se začne dívat okolo. Žádný extrémní sandbox však nečekejte neboť na ostrově toho moc není - pár lokací lesa, pobřeží, nějaký mys, chatka, velký strom, vulkán a pár posledních přeživších oslů - odtud název ostrova. A pokud píšu pár, myslím tím opravdu jen dva! Jeden na Vás bude vykukovat a ukolovat Vás ze závěsu v chatce a druhý je výrobce věcí z gumy - komu je však prodává, to netuším.
Mapka Oslího ostrova |
Gajbraš se tedy z ostrova musí dostat, ale jak na to? To je otázečka, která nedala spát mnoha hráčům dlouhé hodiny, dny, týdny, někdy i měsíce! Tak prvně, ve hře nehledejte žádný nápovědy, ty ještě několik dobrých let absolutně neexistovaly. Nečekejte ani přílišnou logiku - jedna akce nemusí a zpravidla ani nenavazuje na druhou. Prostě a jednoduše, toto je hra ze staré školy (obrazně řečeno!). Pro dokreslení situace si můžete představit tyto situace:
1. Na pobřeží seberete láhev a chcete jí naplnit vodou z moře. Jenže to nefunguje. Vodu můžete "sebrat" jen do "úst". Takže ručičkou musíte kliknout na moře, Gajbraš se napije a voda je v inventáři. Neptejte se mě, jak přes to všechno dokáže ještě mluvit a komentovat vše okolo :)
2. Chcete se dostat komínem do chatky? No tak na něj klikněte! Že to nejde? Ahá, já zapomněl, Gajbraš musí být téměř za chatkou, aby na komín vůbec vylezl :)
3. Osel Barum má hlad. Tak seberte nějakou trávu na jinak extra zeleném ostrově. Nejde? Ale kdeže, existuje zde políčko 10x10 pixelů u vulkánu, kde roste krásný šťavnatý jetelíček. Že to není vidět? Co na to říct :)
Osel Barum (nebo Dunlop v angličtině) |
Co je však na hře úplný úlet jsou její slepé konce. Je až neuvěřitelné, kolik jich existuje a upřímně si myslím, že existuje jen málo lidí, kteří hru dohráli aniž by se podívali do návodu. Já už jsem se různých adventur nahrál dost a dost, ale na takto těžkou hru jsem snad ještě nenarazil. Schválně:
1. Poté co se již dostanete do chatky, skončíte na půdě. Zde musíte prvně 2x prohledat bordel a najdete prasklý měch. Poté můžete zmáčknout divné tlačítko, které otevře sklápěcí dveře. Pokud bordel prohledáte jen jednou, nic nenajdete! Pokud pak zmáčkene tlačítko, ven se sice dostanete, ale již neexistuje cesta zpět! Nemáte měch a nemůžete nafouknout člun - smolííík.
2. Seberete dřívka u chatky a projdete skrz ně přes lávu. Jenže co dál? Nemáte krystaly a cesta zpět neexistuje - smolííík.
3. Řekněme, že si chcete vyrobit návnadu na žraloka. Co takhle zkombinovat buřty s kotvou a liánou. Ale ne, po kliknutí na buřty je Gajbraš sežere!! Co teď? Bohužel nic - cesta dál nevede - musíte prostě kliknout na kotvu s liánou a až poté na buřty :-).
Získání samotných buřtů je taky pěkný psycho, ale to Vám raději už vyzrazovat nebudu! Schválně si to zkuste sami a hned uvidíte o čem mluvím, teda píšu.
Slunná pláž |
No mohl bych zde pokračovat pěkně dlouho. A když tvrdím pěkně dlouho, tak tím myslím, že bych tímto způsobem mohl popsat skoro každou lokaci, kde Vás něco podobného čeká. Až s odstupem skoro 30 let tak rozumím, proč byl koutek zoufalců ve SCORE zaplněn tolika otázkami na TOo. Kdybych v té době byl už starší a měl počítač a uměl vůbec něco hrát, pak by moje dotazy na hru nebraly konců!
ČUK a GEK je prostě klasika
Moje žena si z názvu legendární knihy Arkadije Gajdara dělá vždy trošku srandu (překřtila ji nehezky na Šuk a Hek), ale i tak kniha patří mezi klasiku, která byla dříve v každé doporučené četbě. A proč ji vůbec zmiňuji? Nakonec příspěvku chci totiž trošičku zaspoilovat. Jak známo LeChuck [LeČak či LeČuk] byl v originále Opičího ostrova hlavním pirátským padouchem, který škodil každému koho potkal - dokud se tedy nestřetl s Gajbrašem. Pokud chcete vytvořit parodii z východního bloku, pak nejjednodušší je stvořit bratrského ničemu a jaké jiné jméno mu dát než LeGek, že? A skutečně LeGek je podle úvodního intra za vším, co našeho hrdinu potká. Usadil se totiž se svojí zlotřilou partou pod Oslím ostrovem a koná tak, jak konal jeho bratr. Jakmile se to Gajbraš dozví, má ihned o jeden důvod se na ostrově zdržet a s LeGekem si to vyřídit stejně jako si to vyřídil s jeho bratrem. Jestli se mu nakonec podaří, závisí jen a jen na vaší obří trpělivosti!
Ovládání, grafika a zvuk
Zdá se Vám, že jsem byl moc kritický? Nikoliv! Hra je obecně velmi povedená a vše co jsem zmínil, je jen a jen díky dané době, málo zkušenostem, atd. Ovládání hry je třeba naprosto super. Postavička chodí a nikde se neseká - pathfinding tedy funguje velmi hezky. Ve hře existuje několik "Sieráckých" ukazatelů jako prozkoumej, promluv si, vem si, použij a vše je brilantně čistě jasné. Že nefunguje dvojklik? Kde v té době fungoval? Inventář je prostorný a nikdy se nezaplní celý - navíc jak již zmíněno, v této hře není doporučeno zkoušet všechno na všechno!
Ukázka stylu rozhovorů |
Grafická stránka je taky velmi hezká (anglická verze běží ve 256 barvách a rozlišení 640x320). Hra má originální obrázky, pozadí, koláže. Vše je navíc krásně stínováno a je jasné, že pan Kolář musel velmi dobře počítat, aby odhadl počet barev na menu a pak zbytek na pozadí. K tomu všemu se moře vlní, láva teče, ze stromu kape kaučuk, no co víc si můžeme přát? Klobouk dolů!
A co víc, ve hře jsou schovány malé, ale milé animace, které Gajbraš provádí s různými předměty. Na důkaz toho, že nůž je tupý se s ním zkusí probodnout, po nabroušení si zase zkusí uříznout hlavu. Kotvu si může strčit do pusy a žužlat jako dudlík. Možná, že to jsou pro někoho prkotiny, ale v roce 1994 to byl "top".
A co zvuk? No tak v tom je bohužel trošku problém. Ozvučit se totiž zvládlo jen úvodní intro a i to je zázrak, neboť školní 386ka (na které se programovalo) nebyla v té době vybavena žádnou zvukovou kartou. Vadí to? Ani v nejmenším. Hra stejně nemá dabing a kdyby do všech těch flustrujících zákysů hrála nějaká hudba, asi bych se skutečně musel přihlásit do Bohnic.
Závěr
Hra má svoje mouchy, přímo masařky, které hru bez předem správně zvoleného postupu dělají téměř nedohratelnou. Navíc hra kromě původní animace ani nezvučí. Vrcholem všeho snad je i fakt, že se jedná o parodii na známější hru a hlavní zápletka je tak trošku "obšlehnutá". Ale možná přesně tohle jsme zde v roce 1994 potřebovali a tak vše, co bychom normálně strhali, zde naopak vyzdvihujeme. Je to takový herní Paradox, který se již nikdy neopakoval. Být první se v tomto případě skutečně vyplatilo!
Díky Pterodon Software!
55%
Historické časopisy
Hra se objevila v roce 1994 ve dvou českých časopisech. Již v červenci v Excaliburu č. 29 (vyšel 2.7.1994) a pak v září, tj. o dva měsíce později, ve SCORE č. 9. Návod vyšel v Excaliburu č. 32 (vyšel 16.9.1994) a pak až ve SCORE č. 41 - a to spíše z toho důvodu, že Irena Formánková byla již zoufalá jak neustále odpovídala v Koutku zoufalců na stále stejné zákysové otázky.
V Excaliburu hru recenzoval Jan Tománek alias Beast a hodnotil ji 95% čímž se hra zařadila i před Monkey Island 2. Reakce zbytku redakce však na sebe nenechala dlouho čekat a tak si k recenzi můžete počíst ještě 4 další názory, jak vydavatele, tak šéfredaktora, tak kolegů. Já hodnocení beru jako hooodně přepálené.
O poznání lépe se ke hře zachovali ve SCORE a se zahrnutím hry do nové rubriky "lidová tvořivost" nelze než souhlasit. Navíc závěrečné hodnocení, které zní " ... nebudeme přidávat tabulku hodnocení, protože by to nebylo správné. Tahle hra, ač dobrá a zábavná, se pochopitelně nemůže srovnat s produkty herních gigantů, které chrlí stovky a tisíce her již po několik let. Přesto je TO příslibem něčeho, co u nás v současné době chybí - příslibem domácího herního trhu s tituly, za které by se nemusel stydět žádný profesionální výrobce her.", by se mohlo vytesat do kamene.
Zajímavé že? Kdo by to do SCORE, do toho SCORE, které se vždy pyšnilo EXPERTY a recenzenty JEN TOHO NEJLEPŠÍHO, řekl. Neumím si ani představit tu bouři na schůzi redaktorů... :-)
Návod:
Další obrázky ze hry
Logo Pterodon Software |
Credits |
Pravá pirátská loď |
Tak ta bouře nebyla náhoda ...! |
Slunná pláž - první obrazovka ve hře |
Uvnitř chatrče |
V džungli |
Na malém přidruženém ostrůvku s mrtvolou kapitána Kida |
V koruně Velkého stromu |
Kouzelný strom a klobásy, pro které musíte vyskočit 6x |
Na dně moře. |
Oslí chrám - poslední zbytky oslí civilizace |
Chci křídla a letět ... domů ... |
Říkal jsem domů, né do kráteru! |
Dárek pro LeGeka :) |
Konec |
A nebo ne? |
Věděli jste?
Ve hře se vyskytuje několik Easter-Eggů, ale vůbec nejzajímavějším je jakási malá upoutávka na (asi) původně chystanou hru. Na konci hry je v několika větách zmíněno něco o dávné Mayské civilizaci, Mayských indiánech, atd. Dokonce Gajbraš na konci hry vytáhne disketu a tvrdí, že musí rychle plavat domů jen proto, aby si tuto novou hru zahrál.
Bohužel žádná taková hra nikdy nevznikla a dodnes nikdo ani neví, zda to byl jen pouhý plán nebo zda se skutečně začalo něco tvořit.
Žádné komentáře:
Okomentovat