úterý 27. května 2025

Becherův sen

Žánr: Adventura, Výrobce: Enteron, Distributor: Freeware, Rok: 2002, Info: wikipediemobygamesdatabaze-her, Dostupnost: Freeware, Čeština: Ano

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 60%

 

Do třetice všeho dobrého, říká se. Bohužel v případě týmu Enteron stojící za povedenými freeware jednohubkami Zázračný lék a Zlatý Kalich se toto přísloví při posledním videoherním klání nenaplnilo. Enteron se stal v letech 2000 a 2001 absolutním vítězem soutěže Becherovka Game a brousil si zuby i na třetí vítězství s hrou, kterou si dneska popíšeme. Jenže porota byla tentokráte proti a tým se musel spokojit "pouze" s druhým místem.

Jestli to bylo rozhodnutí spravedlivé nebo nespravedlivé, to se řeší napříč internetem ještě dnes (prý byla porota mírně ovlivněna) a nemá smysl to dále rozpitvávat. Daleko lepší je si hru přímo trochu mírně popsat.

Úvodní obrazovka hry
 

Hurá do minulosti

Becherovka je všemocný likér s nezapomenutelnou hřejivou chutí. Dokonce tak dobrou, že v první hře zachránilo lidstvo od jisté smrti způsobené žaludeční neurózou a v předchozím díle zachutnala každému od Ameriky až po Japonsko a napomohla zničit celosvětový jed produkován komunistickým režimem - Vodku. 

I v současné hře hraje Becherovka prim. Příběh nás pro tentokrát přenese na přelom 18. - 19. století do kůže karlovarského movitějšího měšťana Jana Bechera. Tomu se jednoho večera zdál sen o rostoucí hrozbě války, která by zdecimovala celou Evropu. Záchranou by mohl být legendární nápoj, jehož recept byl však ztracen před mnoha lety, kdy jejího majitele, jistého Ataviru, zabily černé neštovice. 

Jan Becher na náměstí v Karlových varech.

Poslední známou informací je, že se recept vydal směrem na Louny - on totiž majitel před svou smrtí napsal recept na kus papíru a svěřil ji svému kozlovi :-). Ujetější start si člověk jen těžko umí představit, ale speciálně u této hry to vůbec nevadí.


Lepší, ale stále ve stopách svých předchůdců

Musí se nechat, že umístění děje do dob Rakouska-Uherska před válčenou vřavou je ryze originální. Sám si totiž nepamatuji, že bych toto období v adventurách kdy viděl a hned ve mě evokuje nápady na další hry. Škoda jen, že nejsem programátor, ani grafik ani scénarista ... 

Pokud jste však hráli předchozí tituly, bude vám všechno připadat nějak povědomý. Tak například cestování mezi lokacemi - u Zázračného léku se v budoucnosti dalo cestovat jen pomocí samohybu, v případě Zlatého kalichu to v přítomnosti bylo letecky a zde, v minulosti, je to pomocí C.K. poštovního dostavníku.

Místní dopravní prostředek.

Styl odkrývání a vracení se do lokací je opět podobný. Začínáte v Karlových varech, později se díky poštovnímu povozu dostanete do Loun a naposledy na zámek, kde se panstvo rozhoduje, co všechno se dá v Evropě nenávratně pokazit (tak je to mimochodem stále). Než se tak stane, bude nutné se párkrát vrátit (například z Loun do Karlových varů a dát nenažrané paničce mléko na zapití sladkostí). Jestli si pamatujete, přesně takto jste například cestovali mezi Prahou a Amerikou, aby jste sjednotili Židovské bratry v předchozí hře.

A hádankově? Opět je to velmi podobné. Pokud jste v předchozím díle museli několikrát sáhnout do odpadkového koše v metru, pak i zde budete muset několikrát prohledat pařez. Pokud jste s lidmi museli mluvit, aby z nich něco vypadlo i zde tomu nebude jinak. A jestli se vám dříve líbilo i pár miniher, pak i zde se jedna nalézá - střelba na loupežníky.

Minihra s loupežníky - cíl je všechny postřílet a přežít.
 

Zkrátka co si budeme, hra je to opět o chlup lepší (viz ovládání níže), pěkně se hraje, ale pokud jste již hráli oba předchůdce, možná se budete trošku nudit.


Ovládání, grafika, zvuk

Ovládání

Hra je opět naprogramována v programu Macromedia Flash a vůči Zlatému kalichu se její ovládání prakticky nezměnilo. Drobnou novinkou je zde možnost zrychlení chůze postavy nebo dialogů pomocí mezerníku. Taktéž mě potěšilo, že se text "vyčerpaných" dialogů mění na kurzívu a hned tak víte, na co jste se už ptali a na co ještě ne.

Dialogy samotné jsou důležité a ve stylu Zlatého kalicha se vyplatí projít je všechny. Nejenže se dozvíte řadu zajímavých informací k dalšímu postupu, ale můžete získat i nějaký ten předmět (jablko od babky na náměstí), který se bude dříve nebo později hodit.

Předměty se opět ukládají do inventáře, který je umístěn v horní části obrazovky a kromě jedné výjimky (trychtýř a láhev) se kombinují vždy mimo něj.

Menší ukázka ze hry - nezapomeňte důkladně prohledat váš dům!!


Grafika

Hra běží defaultně v rozlišení 800x600, ale je možné si ho přepnout do full-screenu. Grafika je opět dílem Jana Kottmana a veškeré pozadí, ač ho není mnoho, do zmíněné doby 18. - 19. století výborně sedí.

Zvuk

Ve hře se podle lokací (Karlovy Vary, Lhota, zámek, uvnitř zámku) střídá několik povedených skladeb ve stylu hry na piano. Hra navíc nabízí množství povedených zvukových efektů, díky kterým ještě více vyniká. Jediným mínusem je, že dabované je pouze intro a outro, jinak hra mlčí (opět se jednalo o omezení soutěže).


Hodnocení

Enteron nám opět naservíroval kvalitní freewarový kousek. Unikátní zasazení, výborná grafika i hratelnost s délkou do 2 hodin - to vše je Becherův sen, který s klidným svědomím doporučuji každému adventurímu hráči. 

60%


Recenze v dobových časopisech

Nenalezeno


Další obrázky ze hry

Na náměstíčku v Karlových varech.

U kolonády.

V poštovním dostavníku.

V Lounech.

Před statkem na konci obce Louny.

Lounská hospoda.

V temném hvozdě.

Jedna minihra ...

... o střílení krvelačných loupežníků.

Na zámečku.

Likér už se vaří!

Zde jde o vše - jen překecat barona, že válka není dobrá a bude vyhráno.

Konec :) Povedlo se.




úterý 20. května 2025

Zlatý kalich

Žánr: Adventura, Výrobce: Enteron, Distributor: Freeware, Rok: 2001, Info: wikipedie, mobygames, databaze-her, Dostupnost: Freeware, Čeština: Ano

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 55%

 

Rok se s rokem sešel a studio Enteron zkusilo svoje štěstí v soutěži Becherovka Game podruhé. V prvním ročníku ovládlo soutěž svojí flashovou point and click adventurou Zázračný lék, nyní k hodnocení předložili hru Zlatý kalich a ... opět vyhráli.

Z mého pohledu zcela právem. Rozumný příběh, hezká grafika, příjemné ozvučení - to jsou všechno specifika Zlatého kalichu, hry na kterou se podíváme v dnešním příspěvku.

Úvodní obrazovka hry


Kontrakt za milióny

Na rozdíl od Zázračného léku, kdy se děj odehrával v budoucnosti, se děj Zlatého kalichu odehrává v současnost a středem pozornosti je opět Becherovka. Té se v České republice daří poměrně slušně, ale v zahraničí je to bída. Becherovka sice na propagaci najala nejlepší agentury a lidi, ale všichni selhali. Americký kontinent s drogovou mafií, Rusko s vodkou a Japonsko se svým saké a tuhými obchodníky jsou zkrátka obchodně nedobytné.

Poslední záchranou je dobrodruh Jan K. Lich [čte se Kalich]. Ten zrovna trávil svůj volný čas kdesi hluboko v Senegalu, když měl jeho učitel a šaman místního kmene, spásnou vidinu a poslal ho do Prahy, která ho prý potřebuje. 

V družném rozhovoru s ředitelem Becherovky

V Praze Jan skutečně natrefil na ředitele Becherovky, který bezradně bloumal po Karlově mostě. Ten ho pozval k sobě domů, kde mu vylíčil své obavy a problémy s prodejem Becherovky v zahraničí. Protože se oba znali už z dřívějška, Jan neváhal ani chviličku a přislíbil mu pomoc.


Vodka, to je tvrdá konkurence

Hra začíná v Praze na Karlově mostě a na Janovi bude hned několik úkolů, jako je průzkum Prahy, dostání se na Ruzyně a vydělání si dostatek peněz na neomezenou letenku. Zní to sice komplikovaně, ale věřte mi, že za 20 minut budete sedět v letadle. Hra vám totiž nehází klacky pod nohy, ale naopak vás nenásilným způsobem vede kupředu. Většinou skrz dobře napsané rozhovory. Celkově navštívíte USA, Rusko a Japonsko.


Kampak? Do Dallasu, Moskvy nebo Tokušimi?

Jediným neduhem je vpravdě větší množství obrazovek, které můžete nezávisle na sobě navštívit. Cestování totiž není ve stylu "jedno po druhém", ale všechny lokace jsou přístupné okamžitě. 

Naštěstí je celkem jedno kam povedou vaše první kroky. Navíc k vyřešení jedné záležitosti v jedné zemi budete muset odcestovat do druhé země, z té pak do třetí, atd. Typickým příkladem budiž uzavření kontraktu v Japonsku, kdy místní mafián bude chtít "předmět moci", který však objevíte v truhle u žida v Praze, ale až po tom, co v Americe navštívíte jeho bratra. A tak to ve hře je po celou dobu.

Místní Japonská mafie :)

Například v Americe budete muset fikaně odstranit drogový gang a najít nového prodejního manažera a v Japonsku to budete muset uhrát přes mafii i za cenu, že obětujete něco málo z české historie (Becherovka má prostě přednost) . V Rusku to však bude jiné kafé. Tvrdou rukou tam vládne Hovmaz, bývalý agent KGB, na kterého žádné jednání v rukavičkách neplatí, spíše to bude chtít trošku sem... no však vy už na to dojdete sami! Není potřeba vyžvanit úplně vše :).


Ovládání, grafika a zvuk

Ovládání

Vůči svému předchůdci, Zázračnému léku, se hra v jádru příliš neliší. Opět byla naprogramována v programu Macromedia Flash a styl ovládání zůstal zachován  Pomocí myši ovládáte postavu a určujete jí, zda má k někomu přijít, něco sebrat nebo s někým promluvit. Pro každou specifickou akci se mění kurzor myši (významné vylepšení vůči zmíněnému předchůdci).

Rozhovory jsou zde extrémně důležité, neboť z nich většinou získáte i nějaký ten předmět potřebný pro další postup. Hned v úvodu například můžete sprejerce zabavit sprej, který použijete až v úplném závěru na Hovmaze. U obchodníka na Karlově mostě zase můžete získat "certifikát protřelého obchodníka", který musíte dát bodyguardovi v Japonsku. 

Pokec s místním obchodníčkem. Ukázka rozhovoru a inventáře.

Co se týká předmětů samotných, tak ty se tentokráte ukládají do horní lišty. Budete jich mít sice plno, ale jejich použití nebo kombinace je více než logická. Je zde dokonce pár klasických adventurních špeků. Zaprvé nezapomínejte prozkoumat některé klasické lokace vícekrát (popelnice). Zadruhé nezapomínejte na to, že něco jde prozkoumat i v inventáři (noviny, ze kterých vypadne playboy) a konečně zatřetí, neopomeňte kombinovat přímo v inventáři (semtex a rozbuška).

Grafika

Grafika je opět dílem Jana Kottmana a je ještě o poznání lepší než u Zázračného léku. Scenérie, aktivní kurzor, inventář, animace - všechno doznalo výrazného zlepšení. 

Všechna pozadí působí skutečně profesionálně a je radost se na ně dívat. Kurzor se mění podle akce dojít - promluvit - sebrat a v duchu svého předchůdce má hra spousty vedlejších animací - většina postav se nějakým způsobem hýbe a oživuje tak scénu (např. krkající Barney ze Simpsonů, zpívající Luis Armstrong)

Menší ukázka ze hry (Hovmazův bunkr).


Zvuk

Intro hry sice začíná mluveným vyprávěním a už už se těšíte, že hra bude mít nějaký podobně ujetý dabing jako Zázračný lék, ale bohužel, nadabované je skutečně jen intro. Škoda? Nemyslím si.

Dabing totiž plně vynahrazují líbivé midi, které jsou v podobě remixů známých hitů. Na Karlově mostě například hraje Yakety Sax, v Americe What a Wonderful World, aj.


Hodnocení

Zlatý kalich je hra, která obsahuje všechno to, co dělá správnou adventuru adventurou. Máme tu opět povedený děj, pěkné adventurní puzzly, líbivé ozvučení a uživatelsky příjemné ovládání nabízející dokonce možnost uložení. Jediným nedostatkem tak může být absence dabingu, ačkoliv to ani není chyba autorů, ale zadavatelů, kteří vždy omezovali maximální velikost instalačního balíčku.

Je také neuvěřitelné, že hra je stále tak "hravá", jako byla před více než 20 lety. Pokud jste ji ještě nehráli, pak na nic neváhejte a určitě ji vyzkoušejte. Je zdarma.

55%


Zajímavost na konec

Vypadá to, že příběh vypráví jakási malá žížala. Pravdou však je, že řecké slovo Enteron znamená střevo a žížala tak nejspíše není žížala, ale právě ono malé zauzlované střevo.


Další obrázky ze hry

V Praze na Karlově mostě.

Mapka Prahy - cíl je letiště Ruzyně.

Na Malé straně u žida.

Na Národní třídě a klasická podívaná.

Skořápky. Aktivní minihra.

V metru.

V Dallasu v místním kasínu.

Neaktivní minihra - ruleta.

Místní drogový gang - je potřeba je zlikvidovat.

U žida doma.

V Moskvě na Rudém náměstí.

Nerudný úředník na úřadu v Moskvě.

V Japonsku.

Uvnitř fabriky na Hovmazovy slzy.

Před Hovmazovým bunkrem. Inspirace Áďou Hitlerem je zjevné.


úterý 13. května 2025

Zázračný lék

Žánr: Adventura, Výrobce: Enteron, Distributor:  Freeware, Rok vydání: 2000,  Info: wikipediemobygamesdatabaze-herDostupnost: Freeware, Čeština: Ano

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 50%

 

Není to tak dávno, co mi herní web high-voltage připomněl sérii českých adventur z počátku nového milénia. Jedná se konkrétně o Zázračný lék, Zlatý kalich a Becherův sen - výborné freeware hry, které byly ve své době známější dokonce více, než kterákoliv oficiální pařba. Stalo se tak hlavně díky masové distribuci na CD coverech různých časopisů, honosící se většinou sloganem "Super plné adventury ZDARMA".

Za všemi hrami stojí malé brněnské studio Enteron - animační a herní studio, které bylo založeno v roce 2000 a ihned se zapsalo do tehdejší soutěže Becherovka Game, kterou v prvním ročníku vyhrála s hrou Zázračný lék, na kterou se v dnešním příspěvku podíváme. Za ní si autoři Jan Kottman (grafika), Tomáš Nevrtal (program) a Vít Nováček (scénář) odnesli odměnu 100 tisíc a pustili se do další tvorby.

Úvodní obrazovka hry.

Becherovka jako zázračný likér

Oslava Becherovky - vypsané téma Becherovka Game bylo jasné a tým Enteron se jej rozhodl splnit vytvořením kraťoučké adventury.

Děj hry se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se lidstvo ocitlo na svém technologickém vrcholu. Zdálo se, že nikomu nic nechybělo a všichni byli šťastní. Z ničeho nic se však někteří rozhodli spáchat hromadnou sebevraždu (vida, Birth Box). Zbytek civilizace neuměl příliš žít a po chvilce jej zasáhla pandemie chronické žaludeční neurózy, která jej postupně ale jistě likviduje.

Chce to lék, doslova zázračný lék! Jenže jediný pravý recept na žaludeční likér jménem Becherovka se ztratil už před desítkami let a fabrika v Karlových Varech byla zavřena. Do toho všeho zde začal úřadovat podvodný prodejce Hofman, který produkuje podřadné patoky.

Deník rodu Bechrů.

Ale žádný strach. Jste tu vy, jistý Pepa Bechr, dědic bájného rodu Bechrů, který jako jediný umí zbylou civilizaci zachránit uvařením výborného likéru. Tímto nelehkým úkolem vás pověří váš umírající otec, který vám na smrtelné posteli předá tajný deník rodu. V něm je mimo jiné uvedeno, že zde stále existuje jakýsi člověk na západě Čech, který by vám mohl pomoci.

Pepa Bechr, hlavní hrdina hry.

Kdesi v Mumanově.

 

Lehké, amatérské, přesto chytlavé

S Pepou se tak vydáváte na záchranou misi. Začínáte kdesi v Mumanově, zničeném městě smyšleného názvu, odkud se musíte dostat dál na západ ke Karlovým Varům, mece alkoholového likéru. K vaší smůle však osoba, jistý Marconius, který by vám mohl pomoci, odešel sbírat veverky a už se nevrátil.

Musíte tak po něm trošku zapátrat v další aktivní lokaci "podhradie", která nejspíše odkazuje na reálnou lokaci kolem jižní Moravy až Slovenska (soudím podle výborného dabingu místního Hipíka), která je sídlem proradného Hofmana vyrábějícího patoky té nejhorší kvality a likvidujícího všechny své nepřátele. Hofman je však o vašem příchodu dobře informován a jste uvězněni v hladomorně jeho hradu Hofmanburg. 

Hofman v celé své kráse.

Váš úkol je tedy jasný - dostat se z vězení, najít onoho Marconiuse, získat nějak bájný recept a uvařit likér. Krásné, ale nehledejte v tom žádné extra velké adventuření. To ani omylem. Na hře je vidět, že je to prvotina, na které se autoři teprve učili. Asi nejtěžším problémem je použití mapky na samohyb (aby jste vůbec někam vyrazili) a nebo vyťukání slova KLÍČ ze čtyř písmen v nabídce (ne, to opravdu není sranda). 

I přes všechny své neduhy je však hra velmi chytlavá a pokud vás neodradí ještě následující sekce, pak na nic nečekejte a stahujte! :)


 

Ovládání, grafika a zvuk

Ovládání

Hra je naprogramována v programu Macromedia Flash a ovládání je tomu striktně podřízeno. Ve hře se tak nemůžete volně pohybovat, namísto toho hrdina dojde na dané místo až po kliknutí na postavu nebo předmět. Trošku matoucí může být, že kurzor myší má jen jeden tvar (ručičku) ať už chcete k někomu přijít, něco sebrat nebo s někým mluvit (vylepšeno v Zlatém Kalichu o rok později).

Inventář se nachází ve spodní části obrazovky a za celou dobu do něj seberte jen několik předmětů, které stejně hned využijete. O kombinačních puzzlech tak nemůže být ani řeč. 

Trošku nepříjemným překvapením může být fakt, že se hra nedá uložit. Na druhou stranu hru dohrajete za 30 minut a tak k ukládání ani není moc důvod. Pokud by jste se přeci jen někde zasekli, autoři vám dali možnost skočit až do samotného závěru pomocí hesla "Rapid".

Hra netrpí na pixel-hunting, slepé konce a path-finding postavy je proveden na jedničku.

Grafika

Vektorová flashová grafika je něco, co si zaslouží náš obdiv. Autorem je Jan Kottman a jeho tvorba umí prostě zaujmout. Je to nejenom celkovým pojetím, ale i větším množstvím vymodelovaných detailů (pohyby postav, různé akce). Co víc, díky vektorové koncepci hra ani po 20 letech neztratila na kráse a funguje krásně pod jakýmkoliv rozlišením.

Notorik pije Hofmanovku, oběšenec se hýbe, strážný právě snědl mouchu ... zajímavé detaily.

Zvuk

Hra je plně ozvučena a nadabována. Ačkoliv se jedná o amatérský počin (Pepa Bechr je např. mluven scénáristou Vítem Nováčkem) a svoji kvalitou nahrávek mi připomněl Swigridovu kletbu, reálné hráčské vnímání je úplně někde jinde a máte tendenci  se více smát, než mračit. Co víc, některé hlášky, např. při čtení náhrobku:

"Sen o českém ekonomickém zázraku. Odpočívej v pokoji".

jsou i po více jak 20 letech stále pravdivé. Prostě nadčasová hra :).


Hodnocení:

Rok 2000 byl rokem skvělých českých her. Měli jsme tu skvělého Mrazíka, Ztracený ostrov nebo Poldu 3. A najednou do těchto pařeb vstoupila minimalistická flashovka, která však uměla zaujmout. Neptejte se mě čím, snad svým provedením, příběhem grafikou a dabingem. Vše sice působí lacině, amatérsky, ale přesto dokonale a je to strašně návykové.

Pokud jste hru zatím nehráli, určitě ji vyzkoušejte a jsem si jist, že mi dáte za pravdu. 

50%

 

Zajímavost:

Pokud se chcete podívat na ukázky her, které byly v Becherovka Games v roce 2000, najděte si např. youtube kanál Hypnostation CZ / SK nebo klikněte sem.

 

Další obrázky ze hry

Dívka z místní anarchistické skupiny už na vás čeká.

Samobazar s hezkých samohybem.

Samohyb. Tak kam to bude?

Místní kráska. Co třeba jí dát masožravku?

Hřbitov. Doporučuji si přečíst pár náhrobků.

Fabrika Becherovky.

Lokace "podhradie", v dáli hrad Hofmanburg.

Před hradem.

Styl rozhovorů. 

Marconius nalezen. Nyní už jen najít recept.

Vyvolání duchů. To je ono! Ti mi snad pomohou.

Tajná místnost objevena.

Dáš si se mnou panáčka Becherovky? :)

Ať žije Becherovka!


The Colonel's Bequest

Žánr: Adventura – detektivní , Výrobce: Sierra on-line, Distributor: Sierra on-line, Rok vydání: 1989 ,  Info: wikipedia , mobygames , d...