neděle 30. dubna 2023

Posel Smrti

Posel Smrti (The Black Mirror)

Žánr:  Horor, Výrobce: Unknown Identity, Distributor: Future Games --> TopCD --> THQ Nordic

Rok vydání: 2003, Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 90%

 

Poznámky: Původní recenzi jsem napsal 30.4.2023. Dne 9.3.2025 jsem ji však podstatně upravil a rozšířil. 

 

Historie studia Unknown Identity ve složení Zdeněk Houb a Michal a Pavel Pekárkovi se začala psát kolem roku 1998, ve kterém vyšel legendární Posel Bohů. Jedna z prvních vážně pojatých adventur tehdejší doby v Čechách. 

Tu mimochodem recenzenti příliš nechválili, já si ji přesto zamiloval. Příběh byl promyšlený a dokázal mě nebývale oslovit. Když jsem se dozvěděl, že trio rozšířilo své řady, přijalo schopného programátora Martina Preislera (tvůrce enginu AGDS) a dalšího animátora postav, čuchal jsem další povedou pařbu. V říjnu roku 2021 mi to potvrdil LEVEL, v srpnu roku 2022 jsem četl první obsáhlejší preview včetně rozhovoru s autory a konečně v březnu 2003 se sen stal skutečností. Dodnes si dokonce pamatuji, že jsem zameškal nějaké ty hodiny na základní škole jen proto, abych si hru pořídil na tehdejším Invexu.

Originál hry - dokonce i s ikonickou taškou :).

Ach, to byly časy. No ale dost tlachání. Hra Posel Smrti skutečně neměla obdoby. Temná detektivka měnící se v čistokrevný horor, hutná gradující atmosféra, výborné grafické zpracování a mistrnný dabing. To všechno na vás dýchne již po prvních pár minutách. A jakých je zbylých cca 20 hodin hraní? To si musíte přečíst v následujícím příspěvku.

Úvodní obrazovka hry. V češtině.


Historické intermezzo

"Minulost je odvráceným zrcadlem tvé duše", to jest známý podtitul popisované hry a minulost je skutečně alfa a omega k pochopení všeho, co se ve hře děje. Ačkoliv nás hra vtáhne do chladných a deštivých dnů někdy kolem května roku 1981, celý příběh ve skutečnosti začal o několik stalení dříve v dobách ranného středověku. V té době žili dva bratři - Marcus a Mordred Gordonovi, kteří společně kolem roku 1206 položili základní kámen zámku Black Mirror. Marcus pak odjel účastnit se křižáckých výprav a Mordred měl spravovat panství. Jenže bez dozoru svého bratra se Mordred začal věnovat černé magii a začal tyranizovat své poddané. 

Marcus Gordon - ten hodný.

Mordred Gordon - ten zlý.

Když to Marcus po svém návratu z válek viděl, svému bratrovi se s hrstkou věrných postavil a v kruté řavě svého bratra zabil v tajné svatyni pod zámkem. Ten však ještě předtím, než vydechl naposledy, svého bratra a všechny jeho mužské potomky proklel a v kletbě zvěstoval svůj velký návrat. Každých 200 let má být pro rod Gordonů opravdu perných.

Zdá se však, že rod z nějakého důvodu kletbě zatím dokázal čelit a nic z kletby se nestalo. Tedy až do doby, ve které se odehrává samotný příběh hry.

 

Detektiv Samuel Gordon

V roce 1979 totiž William Gordon, vlastník zámku a děd našeho ústředního hrdiny zjišťuje, že psychické potíže, kterými trpí i jeho adoptivní syn, by mohly mít původ právě v dané kletbě a rozjíždí sérii pátraní. Svoji práci však nedokončí a umírá za záhadných okolnosí v roce 1981.

Rodina je pak silně překvapena, že se na pohřbu po 12 letech objeví i Samuel Gordon - nejmladší z rodu a náš hlavní hrdina. Ten se po tragédii (těch tragédií je nějak moc, nemyslíte?) na zámku, při které zemřela jeho žena Katrin zařekl, že na půdu zpropadeného anglického zámku už nevstoupí a jednoduše zmizel a žil neznámo kde.

Nejspíše by tam i žil, ale smuteční parte od jeho dedečka, ke kterému měl silné pouto ho jednoduše přinutilo k návratu a ihned poté co se Samuel ubytuje, začíná honba za pravdou. Samuel totiž není příliš spokojen s prací policie a jejím závěrem o sebevraždě a proto začíná pátrat na vlastní pěst. 

Samuel Gordon v celé své kráse.

Děj hry se rozjíždí a Samuel velmi rychle zjistí, že se zapletl do případu, na který do své smrti jen tak nezapomene. Jak putuje po zámku a přilehlém panství, získává další a další informace. Nejprve je to jen podivné chování služebnictva a pár "ztracených" lahví vína. Později odhalí rodiná tajemství, která se nikdy neměla dostat na světlo světa a (bohužel až) nakonec zjistí i onu tragickou historii rodu. 

V jeden moment máte tak otevřeny tři linie příběhu, které musíte vyřešit. Narozdíl však od všech jiných adventur, ve kterých vyřešíte problém jeden a otevře se druhý, hra Posel Smrti vás drží po celou dobu ve slastném něvědomí a napětí a ony tři linie příběhu se sbíhají až téměř ke konci. Speciálně pokud hrajete hru poprvé, je to naprostá příběhová bomba, která se jen tak nevidí!

Dopis Robertovi od jistého H. H. - O co tu jen jde?
 
Roztrhaná fotografie nalezená v krbu. O koho jen jde?

Williamův deník a popis toho nejdůležitějšího - Klíčů duší. Co jen s nimi?

Hra se speciálně zaměřuje na samotného Samuela. Čím víc se totiž Samuel do případu zakusuje, tím víc jím bohužel trpí a to doslova. Začínají ho provázet vidiny, hrozné sny až noční můry o dalších vraždách. Nejhorší na tom však je, že ty vraždy se skutečně dějí a mrtvol přibývá! Jako další umírá zahradník panství, pak místní klučina Vick či rodinný doktor Hermann ... . Na místech se navíc začínají objevovat zvláštní znaky, jejíchž význam se zdá být až nebezpečně blízko kletbě, kterou před stovkami let vyřkl zákeřný Mordred. 

V márnici. Na stole je zahradníkovo tělo.

Pokud je to tak, zbývají dvě duše. Samuel tak musí chvátat a pokusit se najít vraha dříve než bude pozdě a také zkusit najít všech pět magických klíčů, tzv. Klíčů duší, se kterými by měl proti Mordredovi alespoň nějakou šanci.


Výborná adventurní pařba!

Zkrátka a jednoduše se musí nechat, že autoři nad příběhem přemýšleli do posledního detailu! Ale není to jen příběh, který ve hře exceluje. Jsou to totiž i adventurní hádanky a celkový dojem z hraní. Ve hře totiž ztrávíte minimálně tak 12 hodin a pokud ji hrajete poprvé, číslo klidně zdvojnásobte. Ale jen chozením sem a tam (klidně pomocí mapky), vyptáváním se či kombinací předmětů by hra tolik netáhla.

Naprosto výborné je pojetí různých adventurních puzzlů, které bychom narozdíl od Posla Bohů mohli rozdělit JEN do dvou kategorií - primitivní a složité; overkill (legendární kuličky aneb rubikova kostka v rovině) naštěstí absentují. Mezi ty primitivní patří skládání různých roztrhaných dopisů či portrétů.

Jeden z mnoha roztrhaných dopisů, které musíte složit.
 

Mezi ty složitější bychom klidně mohli zařadit řazení planetek naší sluneční soustavy (ještě s planetkou Pluto), přeskupování černých a bílých krystalů na oltáři u Markusovy hrobky nebo přeskládání kamenů se znaky horoskopu. Ale nebojte, vše se dá velmi jednoduše vyřešit. Já osobně jsem se jen jednou musel podívat do googlu na znamení zvěrokruhu, jinak jsem celou hru prošel kompletně bez návodu.

SluNeční soustava. Tak schválně, která planetka patří kam?

Přeskupení kamenů. Téměř hotovo.

Klasické přeskládávní kamenů (nyní s motivy zvěrokruhu).

A že toho je málo? No já celkově takovýchto různých puzzlů napočítal celkově 13 a u některých si dokonce zopakujete kombinatoriku z matematiky (spojovní různých drátů, tahání za 3 páky, kdy každá má tři pozice). 

 

Ovládání, grafika, zvuk

Ovládání

Ovládání hry funguje na jedničku, je klasickým point & click stylem a u hlavního hrdiny používáte dvě tlačítka. Levé jakožo základní, kterým vykonáváte pohyb, sběr předmětů, jejich používání a mluvení.  Pravé tlačítko pak slouží na detailnější průzkum a na první pohled se zdá být zcela nadbytečné. Zdání však klame a rychle zjistíte, že bez něj nemáte šanci, protože vám chytře pomáhá něco objevit či  vykonat nějakou pomocnou akci. Například hned v úvodu hry díky tomuto tlačítku objevíte klíček nade dveřmi (jinak Samuel jen suše oznámí, že tam nevidí a nedosáhne tam), později se díky průzkumu svícnu v Marcusově hrobě dostanete ven, nebo při průzkumu visacího zámku u bývalých dolů předejte jisté smrti, když objevíte jeho slabé místo a nebudete do něj muset vystřílet zásobník, který naopak použijte na vlka o lokaci dále.

Práce s předměty si zaslouží taktéž pochvalu - veškeré aktivní předměty jsou krásně viditelné pixel-hunting nehrozí). Po najetí na ně kurzorem, se kurzor zbarví červernou barvou a tak hned víte, že "s nimi bude možné něco provést". Jakmile se tak stane, předmět se stane zase neaktivní. Předmětů je ve hře více než 170 (asi nejvíce, co jsem když zažil) a autoři tak implementovali krásnou věc známou již z King´s Quest VII (1994), Dračí Historie (1995) nebo The Longest Journey (1999) - předmět, pokud se dá kombinovat (ať vně nebo uvnitř inventáře), začne jemně světélkovat. Odpadá tak otravné slepé používání všeho na všechno. Kombinace předmětů je navíc až extrémně logická (snad až na požití mince na lahvičku v Ashbury) 

Ukázka zvýraznění kurzoru.
 

Ve hře celkově existuje jen jednen moment, který vás může odsoudit k dead-endu. Pokud již ve zmíněném momentu se zámkem do něj vystřílíte zásobník a hru si uložíte, nebudete moci ji nikdy dohrát - sežere vás vždy vlk, protože na něj holýma rukama nestačíte.

To mimochodem jasně naznačujte, že se ve hře dá i zemřít a to poměrně často. Nesahejte proto na žádné kabely pod proudem (tak jako jste netahali za kořeny v Poslovi Bohů), dávejte si pozor na pastičky v hrobkách a nečumte moc do žádných otvorů :).

Jediný malým nedostatkem je neuvěřitelné loudání hlavního hrdiny. Hráči sice mohou využít dvojklik na přechod mezi lokacemi nebo dokonce mapku, přesto než Samuel někam dojde, je to neskutečná doba.

Mapka celého panství Black Mirror.

Na závěr dodávám, že ve hře máte celkově 24 volných pozic na uložení hry a při šesti kapitolách to vychází tak akorát na 4 pozice na kapitolu, což je dostatečné.

Grafika

Grafická stránka hry je jednoznačně výborná. Všechny lokace jsou renderované (3D Studio Max) a následně ještě ručně dokreslovány. Hra obsahuje kolem 150 lokací a nespočet vedlejších obrazovek otevřených stolů a různých šuplíků, detailů různých zákoutí, aj. Některé lokace byly navíc vytvořeny pro 3 různé momenty - den, zamračeno a déšť a podvečer (večer). Paralaxní scrolling je u některých lokací samozřejmostí.


Srovnání dvou momentů - den a podvečer, kdy prší.

O atmosférických efektech jsem se rozepsal už u hry Tlön: A Misty Story, což byla vůbec první hra, která na mě těmito efekty zapůsobila již v roce 1999 (díky příchodu DirectuX 6) a jsem rád, že je autoři použili i zde. Ve hře totiž prší, blízká se, kouří se z komínů, přírodou lítají ptáci, ve večerních hodinách se u světel rojí můry, voda krásně zásobuje fontány,  a mnoho dalších vypiplaných detailů, které nemá smysl ani vypisovat, protože se prostě musí vidět.
 
Ukázka upršeného počasí.

Postavy a jejich obličeje byly vytvářeny v Character Studiu (opět pod 3D Studio Max) a opět velmi podobně a detailně jako již ve zmíněné hře Tlön. Motion capture nebyl využit a vše se animovalo podle nejlepšího vědomí a svědomí autorů! Postavy při rozhovorech nejen gestikulují nejen ústy, ale i rozhazují rukama či se různě hýbou. Samuelovi byl dokonce dán do vínku pohyb 12 směry namísto standartních 8. Prostě bomba.

Zvuk

Za zvukem stojí Zdeněk Houb a dva zvukaři, jmenovitě Jan Bláha a Adam Klášterský.  Ve hře bylo použito přibližně 1000 různých zvukových efektů (opět nejvíc, co kdy bylo použito; u legendárního Broken Swordu se udává do 300). Díky tomu můžeme rozeznat chůzi po různém povrchu (v uzavřených prostorech jako je kostel i s ozvěnou), štěbetání ptáků, zvuk hromů, blesků a nárazů kapek deště do různých materiálů střech (např. skleník vs stáj). Můžeme také rozeznat momenty, kdy Bates smaží vejce a slaninu či brousí nože ve sklepení. A takové detaily jako skřípot otevírajících se dveří, cvakání zámků, různé šramocení otevírajících se portálů, aj. nemusím snad ani vyjmenovávat. 

K tomu všemu se ve hře prolínají povedené skladby od Zdeňka Houba (které nedávno vyšly v remástrované podobě).

Dabing, je pro mě i v dnešní době nepřekonán. Zaposlouchejte se například do hlasu pana Michala Dlouhého (Brad Pitt, Keanu Reeves) který daboval Samuela - to vžití se do postavy a ty emoce z toho jsou velmi dobře cítit i dneska. Jako celek je jeho výkon o parník lepší než v případě pana Pavla Soukupu v Poslovi Bohů, který text spíše jen četl, než aby skutečně něco "daboval".

Ale mimoto, Pavla Soukupa zde uslyšíte znovu coby dabéra Roberta Gordona. V dalších rolích pak uslyšíte Radoslava Brzobohatého (William Gordon, Bates), Vladimíra Čecha (Dr. Hermann, Luis), Pavla Šroma (Henry, Dr. Smith), Květu Fialovou (Victorii Gordonovou), Bohuslava Kalvu (detektiv Collier, otec Frederick), Bohdana Tůmu (Tom, James) či Jiřího Ptáčníka (Murray).

Dodávám, že na dabing dohlížel opět Zdeněk Houb a drtivá většina byla natočena v rádiu Bonton. Jedinou výjimkou je dabing Michala Dlouhého, který se prý dělal ve studiu Timevox se zvukařem Janem Bláhou.


Hodnocení

Hra Posel Smrti je podle mě nejpovedenější adventurou, kterou jsme kdy v naší malé české kotlině spíchli. Autoři vytvořili skvělou point & click adventuru hutnou jak příběhem, tak atmosférou. Adventurně je více než vyvážená a s herní dobou mezi 12 - 20 hodinami vám určitě nějaký ten pátek vydrží.  

Přesto mi pár věci nesedlo. Ve hře mě štvalo neskutečné loudání hlavního hrdiny ve spojení s možná až přílišným backtrakingem, nemožnost proniknout do Samuelovi historie (matka - otec?) a pak ono zakončení, které někomu sedne, někomu prostě ne.

V neposlední řadě si také myslím, že vývojáři si na svá bedra naložili až příliš a vydání až v roce 2003 způsobilo, že se hra ve světě (kromě Německa) zkrátka ztratila. V Česku zase hra působí dodnes jako etalon kvality, který se však ani samotným autorům již nepodařilo nikdy překonat.

Přesto hra patří k mým oblíbeným, ke kterým se čas od času rád vracím a myslím si, že pro fanoušky adventurního žánru jde o "must-play". 
 
90%

 

 

Dobové recenze

O tom, že Zdeněk Houb a bratři Pekárkové chystají po Poslovi Bohů další hru se začalo spekulovat už kolem roku 2000, ale první oficiální preview (mně známý) vyšel až v říjnu roku 2001 v časopisu LEVEL.  



 

V srpnu roku 2022 jsme si pak mohli přečíst preview číslo 2 následovaný povedeným rozhovorem (který přikládám).

 


No a nakonec až v březnu roku 2003 jsme si hru mohli naplno vychutnat. Pro autory to tedy znamenalo 3 roky tvrdé práce. Ale povedlo se!


 

 

Další obrázky ze hry

Kapitola I.

V hale zámku Black Mirror.

Zámek Black Mirror v celé své kráse.

Levý břech Willowcreek

Pravý břeh Willowcreek

Fara Warmhill.

Hrob Williama Gordona - vašeho dědy.
 
 
 

Hermannův dům - márnice.

Uvnitř domu.

Sakra, proč vyhazuje ostatky do popelnice?

Na faře - otec Frederick.

Pod farou - hrobka Marcuse Gordona. První klíč duší.

Marcus Gordon. Tedy jeho pozůstatky.

V bývalých dolech na panství.

Nebezpečný vlk. Zastřelit!




Na panství ve Walesu; před vstupní branou.

Zámek ve Walesu.

Takový menší zahradní domek; přední část.

Zahradní domek - boční část.

Zámek ve Walesu - noc.

Zahradní domek, přední část - noc.

Zahradní domek, boční část - noc.

Další hrobka. Nyní Derghama Gordona - zakladatele panství ve Walesu.



Na místě vraždy malého Vicka.

Před vstupní branou sanatoria Ashburry.

U bývalého majáku Sharp Edge. Rozhovor s Jamesem.

Poprvé pod zámkem Black Mirror.

Pod zámkem Black Mirror.



Chudák James to bohužel po návratu do sanatoria nevydržel.

... jeho mrtvé tělo na místním hřbitově.

Při rozhovoru s hrobníkem u fary Warmhill.

Exhumace Williama. Ale další klíč je náš!



Konečné katakomby pod hradem.

Cesta do pekla?

Tak tady to nebude dobré.

Snad se podaří zažehnat hrozící návrat Mordreda...

Ale co s těmi všemi vraždami?

Žádné komentáře:

Okomentovat

7 dní a 7 nocí

Žánr:  Adventura - erotická , Výrobce: Pterodon Software , Distributor: Vochozka Trading , Rok: 1994 , Info:  wikipedie ,  mobygames ,  dat...