středa 23. října 2024

Sumatra: Fate of Yandi

Žánr: Adventura – dobrodružná, Výrobce a Distributor: Cloak and Dagger games,

Rok vydání: 2019Info: wikipediemobygamesdatabaze-her, 

Dostupnost: Steam, GOG, Čeština: Ne

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: kvalitních 65%


Studio Cloak and Dagger games se, jak se zdá, začíná pomalu etablovat na trhu s adventurami. Trio autorů Shaun Aitchenson, John Inch a Larie Michel-Hutteau má za sebou již různorové projekty. Mezi prvními byla adventura "z dovolené" s názvem A Date in the Park (2014), následovalo zpracování Lovecraftovské povídky The Terrible Old Man (2015) až v roce 2018 zkusili Football Game v surovém pixel-artovém stylu.

Rok se s rokem sešel a autoři v roce 2019 vydávají další pixel-artovou záležitost - Sumatra: Fate of Yandi. Hru, na kterou se podíváme v dnešním příspěvku.

Úvodní obrazovka hry


Šéf co je debil? Raději skončit ...

Náš hlavní hrdina se jmenuje Yandi a pochází ze Sumatry v Indonésii. Je to hodný a pracovitý maník, jen má tu smůlu, že pracuje pro toho největšího zmrda v okolí. Je zaměstnán jako těžař a každý den se s týmem lidí vydává do neprostupné džungle vytěžit trošku toho zeleného zlata - stromů, abychom my v Evropě měli za co utrácet prašule v Ikey. Ať žije kapitalismus!

Yandi - hlavní hrdina v celé své kráse.

To ráno v dnešním příběhu je však jiné než obvykle. Yandi je vyslán se svým nejlepším přítelem Ramdanem na svah hory Bukit Licin, aby stáhl nějaké to dřevo. Největším problémem je však déšť, který celou horu podmáčel a zrovna když Yandi dřevo správně zajistí, nastává sesuv půdy. Ten ho naštěstí nezabije, ale odhodí do řeky na kus klády, která ho odnesla přímo doprostřed džungle.

Práce snů? No spíše za trest.

Yandi neví kde je, vysílačka nefunguje a o svém příteli nemá žádnou zprávu. Co víc, džungle není zrovna přátelská. Doslova na každém kroku může hrozit nějaké to nebezpečí v podobě divokých zvířat nebo nepřátelských kmenů. Yandi se však nesmí vzdát! Nalezené stopy odhalují, že by i jeho přítel Ramdan mohl být stále naživu a doma ho čeká milující žena.


Štěstí je krásná věc.

Pokud jste už někdy nějakou hru od společnosti Cloak and Dagger games hráli, pak asi víte, že osud hlavního hrdiny není nikdy moc dobrý. Většinou umírá nebo trpí. A víte co? I zde jsem očekával bůhvíjaké prasárničky ve stylu, že už hraji za Yandiho, který je však dávno mrtvý, nebo něco v tom stylu, že na konci ho sežere tygr. K mému štěstí (pozor spoiler) se nic takového nekonalo a putování džunglí a odkrývání příběhu nebylo vůbec špatné.

Uprostřed džungle.

S Yandim tak postupně putujete džunglí a snažíte se narazit alespoň na nějakou civilizaci, což se nakonec skutečně podaří. Na pokraji smrti najde Yandiho kmen lidí Orang Rimba, u jehož vesnice se nachází nově postavená vědecká základna mapující výskyt různých živočišných druhů. Problémem je, že jsou všichni někde na misi a aby jste se s civilizací přeci jen spojili, budete je muset najít.


Drama až od druhé poloviny

Řeknu vám upřímně, že hra se mi začala líbit až právě od druhé poloviny, kdy Yandi začne stopovat výzkumníky. Do příběhu totiž vstupuje celá řada detailů, která původně započatý příběh otáčí o 360°!  

Je to například nález jistých dokumentů, které usvědčují vašeho šéfa nejen z toho, že je to kretén, ale hlavně z toho, že je to kriminálník, který se ničeho neštítí. Je to i nález různých indícíí, že vědecký tým pátral po dávno vyhynulém druhu, za jehož exemplář se nabízí takové částky, že kvůli tomu často můžou selhávat pistole.

Stan se našel, kde jsou ale ti vědci?


Navíc se od druhé poloviny hry mění i struktura adventurních hádanek. V té první fázi je to jen takové nudné procházení různých lokací a řešení zacyklených puzzlů, aneb: "aby jsem sebral kýžený plod květiny, musím odlákat slona, toho odlákám myškou, tu si chytnu v jeskyni, ale jen pokud si tam posvítím zapalovačem, ale ten má jen jeden maník ve vesnici a dá mi ho jen za něco třpytivého" ... ach bože! Prostě klasické skákání sem a tam.  

To v druhé fázi tento styl více méně odpadá. Místo toho řešíte šifry, lámete hesla k trezorům a můžete dokonce hrát za dvě postavy - za vás a za nalezeného kamaráda Ramdana nebo si střihnout jednu minihru ve stylu "kámen - nůžky - papír". Co víc si přát? 

Je libo hrát za druhou postavu? 



Ovládání, grafika a zvuk

Ovládání

Ovládání hry je výhradně myší. Levým tlačítkem vykonáváte akce, pravým detailnějši prozkoumáváte lokace či věci nebo postavy v nich. Narozdíl od některých jiných her, není použití pravého tlačítka podmínka a nespouští ani žádné další akce.

Předměty sbíráte do prostorného inventáře, který se nachází v horní části obrazovky a ukáže se poté, co tam najedete myší. Kombinace předmětů je stryktně logická a za celou hru se mi nestalo, že bych někde vysloveně zakysnul. To stejné platí i o heslech u různých trezorů či počítačů, které se vždy dají snadno rozlousknout. A mezi námi, hru jsem hrál s 9 letým synem, který mi občas radil a měl ke hře výborné postřehy. Pokud by uměl více anglicky, asi by to nebylo nic ani pro něho.

Grafika

Za grafiku byl opět zodpovědný John Inch, který o vývoji grafiky mluví trošku dvojsečně. Nejprve to prý byla sranda a tvorbou animací odbíhal od všedních problémů, které zažíval ve svém Londském betonovém útočišti. Jenže z týdnů práce se stávaly měsíce, konec byl v nedohlednu a tak se mu práce ke konci začínala už klasicky zajídat.

Nicméně naskicoval celý příběh a když jsem si tak prohlížel veškerou tvorbu, musím říci, že je škoda, že se autoři drží tak strašně při zemi. Talent tu jednoznačně je a já se nemohu dočkat další tvorby tohoto studia (oznámené Excavation of Hob´s Barrow).



Skicy a realita.

 
Zvuk

Pár zvukových efektů ve hře najdete, ale není to žádná hitparáda. Hudebně je to už trošku lepší a celkově na pozadí uslyšíte v určitých chvílích 30 skladeb, které se do deštného pralesa a do tíživé Yandiho situace poměrně hodí. Hra je bez dabingu (a upřímně v tomto surovém pixel artovém duchu není potřeba).



Hodnocení:

Zdá se, že studio nalezlo konečně umělecký styl, který fakt umí - pixel art. Kvalitní příběh je už samozřejmostí. Jen škoda, že je hra poměrně krátká s nulovou obtížností. I přesto se jedná o jednu z těch lepších amatérských her poslední doby.

Kvalitních 65%


Dobové recenze:

Nenalezeno.


Další obrázky ze hry:

Uvnitř kanclu.

Pozor na tygra. Celá fauna je mimochodem kreslena podle reality.

Zavřen v nějaké jeskyni.

Jo tak, jeskyně byl pouze úkryt.

Putování džunlí.

Výzkumná stanice. Záchrana je určitě blízko. Nebo ne?

Nějaká bývalá stanice.


Na stromě se skupinkou Siamangů držící hračku, kterou chce malý chlapec.

Halóó? Je tu někdo?

Venku z tunelů pod výzkumnou stanicí.

Ahoj!? No myslím, že na tento pozdrav už neodpoví ...

Hezká malá květinka potřebná pro kompas.

Bůvol domací, aneb krásný adventurní puzzl..

Ty by jsi pro mě udělal to stejné.

Tak pojďme. Zkusme tam vylézt a uvidíme.

Tak vzhůru dál. Už to nemůže být tak daleko.

Konečně civilizace. Ale je to opravdu výhra?

Ach vy hajzlové!!!

Chudák - všechno mu lidé vzali.

Tak přeci jen. Údajně dávno vyhynulý druh.

Bude lepší reagovat na volání vysílačky ...

... a zmizet.

Yandi u křestu své knihy.

Na věčnou vzpomínku Ramdana.



Žádné komentáře:

Okomentovat

Alone in the Dark 2

Český název: Alone in the Dark 2 (Sám v temnotě 2),  Žánr:  Adventura – survive / horor , Výrobce: Infogrames,  Distributor: Infogrames E...