čtvrtek 27. července 2023

Máme letní prázdniny roku 2023 (jsem zvědavý, který rok níže vybranou sérii dokončím), šílený vedro, a já si říkám, že by to chtělo zkusit zabrousit do nějaké starší herní série. Nějaké, kde bychom se mohli ideálně i trošku "ochladit" a nějaké s tématikou, kterou jsem zde ještě neměl. Co by to tak mohlo být? Neměl jsem zde ještě sci-fi a pravdou jest, že ve vesmíru je přibližně 3K (-270°C). Trošku více (méně, heh) než je zdrávo, ale nevadí.

Steam mi zrovna hraje do karet, neboť stařičká ale dobrá série Space Quest je zrovinka ve slevě s cenovkou kolem 80Kč. No a protože se bude jednat o sérii her (snad je někdy i dohraji!?!), bude tímto odstavečkem začínat každý oficiální díl s jasnou navigací na všechny díly ostatní: 

------------------------------------------------------------------------

Space Quest I: The Sarien Encounter (EGA, 1986)

Space Quest II: Vohaul´s Revenge (EGA, 1987)

Space Quest III: The Pirates of Pestulon (EGA, 1989)

Space Quest IV: Roger Wilco and the Time Rippers (VGA, 1991) - NÍŽE

Space Quest V: Roger Wilco - The Next Mutation (VGA, 1993)

Space Quest 6: Roger Wilco in The Spinal Frontier (VGA, 1995)

Space Quest VII: Return to Roman Numerals (zrušeno)


Space Quest I: The Sarien Encounter (official remake, VGA, 1991)

Space Quest II: Vohaul´s Revenge (fan remake, VGA, 2011)

Space Quest 3D: The Pirates of Pestulon (fan remake, 3D, 2023) 

Space Venture (20??)


Space Quest 0: Replicated (fan EGA, 2003)

Space Quest: The Lost Chapter (fan EGA, 2001)

------------------------------------------------------------------------

 

Space Quest IV: Roger Wilco and the Time Rippers

Český název: Space Quest IV: Roger Wilco a narušovatelé času? :-), Žánr: Adventura – komická sci-fi, Výrobce: Sierra on-line, Distributor: Sierra on-line, Rok vydání: 1991,  Info: wikipediemobygamesdatabaze-herspacequest.net, Dostupnost: Steam & GOG, Čeština: Ne

Sepsal: Kamil „DarkMan“ Novák , Hodnocení: 60%


Čtvrtý díl Space Questu vyšel původně v roce 1991 na disketách. O rok později, před Vánoci roku 1992, na CD-ROMu s nádherným dabingem a vypravěčem Gary Owensem. Celkové náklady na vývoj se vyšplhaly no hodnotu kolem 1 000 000 dolarů a hra byla tedy stejně tak drahá jako vlajková loď Sierry - King´s Quest V. Na druhou stranu Sierra uváděla, že množství prodaných kopií překročilo množství prodaných kopií všech předchozích dílů dohromady.


1991 - DOS Floppy verze, 1992 CD-ROM verze

 
Úvodní obrazovky

 

Jeden malý Time Rip předem

Mám před sebou znovu čtvrtý díl Space Questu. Díl, který jsem v minulosti nikdy nedohrál a vždy jsem skončil zaseknut v obří vesmírné nákupní galerii. Důvody byly hned dva. Zaprvé mě to v této části hry přestalo totálně bavit a zadruhé, nikdy jsem neutekl oné "Sequel Police". Po tak cca desátém, no možná i padesátém úmrtí (ono to jde pěkně rychle) jsem hru prostě přestal hrát a už se k ní, ani k žádnému jinému pokračování, nikdy nedostal.

Protože se však chci konečně dozvědět, jak to celé skončí, zkusím to tentokráte uhrát s mnohem, mnohem, MNOHEM větší dávkou trpělivosti.


Zase ten Vohaul

Čtvrtý díl volně pokračuje tam, kde skončil díl třetí (klasika). Roger zachránil "Dva chlapíky z Andromedy", kteří byli vězněni náctiletým nerdem Elmo Pugem v jeho společnosti ScumSoft a byli nuceni dělat podřadné hry. Vše pro ně však dopadlo dobře. Našli práci v Sierra on-line a začali konečně tvořit hry, které jsou kvalitní a mají smysl.

Bohužel tento hezký happy-end neplatí pro našeho hlavního hrdinu. Ten opět ostrouhal a vrací se na domovskou planetu Xenon s mezizastávkou v baru na planetě Magmetheus. Zde místním štamgastům povídá něco málo ze svých cest, když je vyrušen jakýmisi androidy spadající pod tzv. "Sequel Police" (policie kontrolující sequely [pokračování]). Ti ho vytáhnou před bar a ukáží Vohaulův hologram chvástající se ohromným a konečným plánem jak Rogera jednou provždy zničit.

Vohaulův hologram
 

Roger však má neuvěřitelné štěstí a jeho život je, alespoň prozatím, zachráněn dvěma mladíky z odboje z nichž jeden vytvoří časovou trhlinu (v angličtině time rip) a Rogera touto trhlinou pošle do ... do doby Space Quest XII: Vohaul´s Revenge II. 

 

Vykradačka terminátora? Ano, ale vadí to?

Vaše vesmírné dobrodružství začíná na planetě Xenon, která je však trošku jiná než jakou si ji pamatujete.  Město je kompletně zničeno. Všude leží vojenský šrot a městem se potulují uměle zmutovaní kyborgové (nebo zombie chcete-li), kteří Vás neváhají udat kdykoliv, když se ocitnete v jejich blízkosti. Do toho všeho běhá městem malý fialový králíček na baterky. Počkat, cože?? 

Pokud se nebudeme zabývat oním králíčkem, pak tím čím bychom se zabývat měli jsou otázky "co se tu stalo"  a "jak se z tohoto pekla dostat pryč". K první části Vám dopomůže hologram vědce, kterého objevíte v úkrytu odboje pod povrchem. Začne Vám vypravovat příběh o stavbě superpočítače, který později využili ke správě téměř všeho - od obranných systému po měnič počasí. Všechno probíhalo pár let fajn, pak ale byl počítač ovlivněn virem, z tajemné krabičky s názvem "Leisure Suit Larry" :), kterou donesla jedna expedice ze své výpravy. Tento virus připravil, jako otisk svého já, samotný Vohaul. Virus se začal nekontrolovatelně šířit celým systémem až převzal plnou kontrolu a zahájil útok strojů na lidi.

Poznáváte v tom již Terminátora?? :)

Spousta lidí byla zabita nebo zajata a "pozměněna" na ony zombie, o kterých jsem již psal.  Co víc, virus nabyl skrz superpočítač vědomí (Vohaul je reálně zpět!) a začal zkoumat možnosti cestování v čase tak, aby mohl chudáka našeho hrdinu vymazat kompletně z historie. Naštěstí odboj tyto plány našel a vyslal dva svoje nejlepší mladíky překazit Vohaulovi jeho plány.

Na náměstí Xenonu - v dáli je vidět centrála superpočítače

 

Cestování časem není moc příjemné...

Cíl je tedy jasný. Poslat Vohaula jednou provždy do horoucích pekel. To by nebyl problém, kdyby SQ IV byl trošku více ... no prostě tak nějak záživnějš a logičtější. Mám například na mysli případ, kdy se hrdina dostane do stroje času a ke vzlétnutí musí 2x namačkat cokoliv (nikoliv dvakrát to stejné). OK. Fajn. Ještě beru. 

Následuje scéna z Space Quest X: Latex Babes of Estros, kde Vás polapí Latex Babes a chtějí Vás trošku mučit depilací nohou, za nějaké činy, o kterých ani nevíte (asi jste je ještě nespáchali). OK. Fajn. Usmál jsem se.

Po jejich záchraně před nějakou hnusnou obludou se však rozhodnou jít nakupovat. Nakupovat?! Nakupovat???!!! Tím pádem se ocitnete v Galaxy Galery a ... babo raď co dál. Koupíte si šaty, Space Quest IV Hint Book, vyděláte si nějaké Buckazoidy v minihře, kde připravujete hamburgery na čas a vybere účet jedné latexové holčiny. Ve výsledku to všecho děláte proto, aby jste si mohli koupit adaptér mezi jakousi konzolí na Xenonu a vaším počítačem. To však klasicky v ten moment nevíte a dozvíte se to až téměř na konci. Velmi směšné také je, že pokud se nepřevlečete za ženskou v době, kdy jsou obchody otevřeny, tak už hru nikdy nedohrajete, neboť jakmile se aktivuje Sequel Police, tak obchody zavřou. No zkrátka než na to všechno dojdete, tak Vám nervy několikrát vytečou. 

Před Monolith Burgerem - zde si užijete jednu minihru.

 

A to ani nemluvím o tom, kolikrát ve hře můžete umřít - v podstatě všude a vždy. "Voser" na hráče je vlastně hned v úvodu hry na Xenonu, kdy z jednoho rozbitého tanku hráč může vzít "nestabilní náboj" za 25 bodů, ale jakmile se s ním pokusíte projít do kanalizace, tak bouchne. Musíte ho tedy vrátit za -20 bodů a jít dál bez něj. Zcela jistě je to zajímavý adventurní prvek, ale je v tak komediální vesmírné hře nutný?? 

Co však skutečně způsobuje rezervaci místa v ústavu pro choromyslné jsou pohyby hrdiny na jezdících vodorovných eskalátorech. To byly momenty, kdy jsem přemýšlel, že tuto sérii snad nikdy nedohraji. Naštěstí se tak nestalo a úspěšně jsem pokračoval - bohužel s návodem (to u VGA her většinou nedělám).


Zakončení je tentokrát výborné

Pamatujete si ještě na zakončení předchozích dílů? Ve SQ I jste dostali zlatý mop a .. a nic. Ve SQ II jste ulehli, po vzoru Ripleyové z Veřtřelců, do hibernace v záchranném modulu a ... a nic. Ve SQ III jste byli odmítnuti Kenem Williamsem, vydali jste se domů a ... a nic! 

Nyní to vypadá trošičku lépe. Zcela otevřeně Vám napíši, že konec SQ IV je zakončen záchranou vašeho syna Rogera Jr., představení Vaší budoucí manželky Beatrice Wankmeister a rychlým úprkem do časové trhliny zpět do aktuálního času. Je zde tedy konečně něco zajímavého, na co se hráči mohou těšit - Roger Wilco a manželka? Kde? Kdy? Jak? :)

Budoucí známost Rogera - Beatrice.


 

Ovládání, grafika, zvuk

"Text Parser" byl vystřídán klasickým myšoidním způsobem ovládání. Autoři do ovládacích ikon přidali, kromě standartních, i nějaké mírně vtipnější - jako ústa (ochutnej) či nos (očichej). To kolikrát vede na řadu vtipných hlášek - zkrátka humor dvou chlápků z Andromedy.


Čtvrtý SQ přichází s VGA grafikou a s 256 barvami. S ohledem na předchozí díly to však vůbec nevyniká. Koukněte například na tým lidí od SQ I až do SQ III - více méně dva lidi. Ve SQ IV je napsáno lidí jako při rozdávání nějakých cen, ale celkově mi přijde, že se graficky nikdo moc nevytáhl. Koukněte například jak Roger Wilco vypadá v různých pohledech - někdy mi přijde jako "mírně retardovaný". Nevím zda to byl záměr nebo jen neštěstí v tom, že každou scénu kreslil někdo jiný, ale skutečně to nepůsobí hezky.




 

Zajímavým zjištěním bylo, že by hra měla využívat i motion capture. Nicméně nevím kde přesně - snad pohyb toho zombíka na Xenonu?


Zvukové hodnocení je velmi složité. Planetu Xenon musíte doslova přežít. To hřmění se prostě nepovedlo. Zbytek hry je už trošku lepší, ale nedá se říci, že se skladatelé (Mark Seibert a Ken Allen) nějak extra vytáhli. 

Co však oceňuji je dabing. Hra vyšla původně v roce 1991 jako disketová verze bez dabingu a v roce 1992 byla vydána na CD-Romu s hezky povedeným dabingem a skutečně mistrným vyprávěním od Gary Owensema. To je prostě lahoda.

 

 

Závěr

Hodnocení je velmi složité neboť s hrou se cítíte jako na houpačce. Jednou nahoře a jednou dole.

Začátek je dobrý a navnadí Vás. Průběh hry v Galaxy Galery je "what the fuck?" a zakončení se opět povedlo. Hudba není nic extra ale dabing je špičkový. Grafika je mírně nad průměrem. 

Celkově tedy 60%.



Více obrázků ze hry:

ajaj - to nevypadá dobře

 
Odboj v akci při záchraně Vašeho života.

Zkusme se nenápadně schovat do lodi.
 

Připraven zemřít?
 

Hmm  - latexová holčina


Mučení depilací
 

Jdeme nakupováát!

Vohaul získal skrz Xenonský superpočítač vědomí


Rychle se trošku obléct - aspoň kalhoty a boty


Návrat do Space Quest I

Návrat do Space Quest I

Tři emzáci, kteří nemají rádi VGA grafiku s 256barvami a budou Vás prudit.

Ovládací panel Superpočítače - rychle všechno zformátovat!

Sludge Vohaul v těle Rogera Jr.

Roger Jr. a Roger face-to-face

Konec hry; 297 z 315 bodů



Žádné komentáře:

Okomentovat

Beyond a Steel Sky

Žánr:  Adventura   - cyberpunk,  Výrobce: Revolution Software,  Distributor:   Revolution Software / Microids ,  Rok vydání:  2020    Info:...